Středověké chodby pod náměstím v Týně nad Vltavou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Týn nad Vltavou otevřel středověké chodby, cesta pod zem je adrenalin

  • 1
Středověké chodby ražené do skalnatého podloží jsou během léta přístupné v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Návštěvníci dostanou před vstupem do podzemí gumovky, přilbu a baterku. Obléknou také stylový plášť ve tvaru středověké kápě.

"Středověké chodby pocházejí patrně z 15. století a jsou ručně ražené do skalnatého podloží. O jejich vzniku existují tři teorie: jednou z nich je těžba dosud neurčeného nerostu, druhou je úkryt před nebezpečím včetně únikové cesty a třetí, podle nás nejpravděpodobnější, je funkce zásobárny pitné vody. Ve středověku totiž bylo běžné, že pokud nepřítel napadl město, zpravidla otrávil studny," vysvětluje pracovnice muzea Martina Sudová.

Vltavotýnské podzemí

Podzemí můžete navštívit po celé prázdniny kromě pondělků, vždy od 10 do 17 hodin, prohlídky začínají v každou celou hodinu. Za plné vstupné zaplatíte 60 korun, děti dají za lístek 40 korun. S ohledem na malý počet účastníků jednotlivých prohlídek je lepší se předem objednat na telefonním čísle městského muzea 385 772 303.

Do podzemí se lidé dostanou jedině s průvodcem v maximálně desetičlenných skupinkách. Vstup do podzemí se doporučuje pouze fyzicky zdatným jedincům.

"Je to adrenalinový zážitek. Chodby jsou křivolaké a mají velmi nízké stropy, cesta podzemím je poměrně fyzicky náročná, a tak by do nich neměli vstupovat lidé s onemocněním srdce nebo problémy s dýcháním. Vstup se nedoporučuje ani lidem trpícím klaustrofobií," upozorňuje Sudová.

Trasu dlouhou 160 metrů si projdou návštěvníci oběma směry. Chodby obsahují slepá ramena, takže by se návštěvníci měli držet průvodce, aby se neztratili.

Nacházejí se v nich dvě studny s pitnou vodou, umělé jezírko a zaujmou i stopy razicích nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch.

"Většina středověkých chodeb vznikla tak, že se propojovaly sklepy, ale to tady vůbec neplatí. Hlavní chodba nesměřuje pod domy, ale netypicky a nepravidelně přímo ke středu náměstí," popisuje Sudová.