Tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek

Tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dostával jsem úkoly hraničící se šikanou, tvrdí tajemník radnice u soudu

  • 3
Tajemník českobudějovického magistrátu Zdeněk Řeřábek se už druhým rokem soudí o nevyplacené osobní ohodnocení. Po radnici požaduje statisíce korun. U soudu se setkal s bývalým primátorem Jurajem Thomou, který vypovídal jako svědek.

Výpovědi tajemníka českobudějovického magistrátu Zdeňka Řeřábka a bývalého primátora Juraje Thomy provázely ostré slovní útoky. Před senátem okresního soudu se oba muži setkali jako účastníci řízení poprvé.

Řeřábek požaduje po městu vyplatit 637 tisíc korun plus penále z prodlení za dobu, kdy mu tehdejší primátor Thoma osobní ohodnocení upřel. Podle tajemníka mu tuto částku v letech 2011 až 2014 odňal z platu bez písemného zdůvodnění.

Páteční čtyřhodinové jednání provázely emoce z obou stran. V jednu chvíli i slovní napadání mezi právní zástupkyní žalobce Michaelou Semelkovou a obhájcem žalovaného města Vladimírem Papežem.

„Že vás baví, pane doktore, ty neustálé invektivy,“ postěžovala si Semelková na kolegu, jenž několikrát vznesl námitku, že stejné otázky klade Thomovi už poněkolikáté. Bývalý primátor se několikrát ocitnul v ohni skoro křížového výslechu ze strany žalobce.

Jednání začalo výpovědí Zdeňka Řeřábka. Ten soud zahltil podrobným popisem fungování magistrátu po personální stránce. Vysvětloval, jak se vypočítávají příplatky ke mzdě úředníků i kdo má na starost odměny zastupitelů a jakými paragrafy se řídí.

Někomu vadilo, že jsem se vrátil, tvrdí tajemník

Jádrem kauzy je ale skutečnost, že mu Thoma podle něj neprávem odebral vysoké osobní ohodnocení, které dostal za předešlého primátora Miroslava Tettra.

„V prvních měsících roku 2010 mi primátor Thoma začal zadávat těžko splnitelné úkoly, které hraničily až se šikanou. Například mi uložil, abych do třech dnů vypracoval rozbor úspěšnosti správních řízení za uplynulých pět let. Vzhledem k tomu, že u některých byla odvolání, tak to nešlo rychle zpracovat. Dne 28. dubna mě z funkce odvolal. Den po mém zahájení pracovní neschopnosti,“ líčil Řeřábek.

Šikana v podobě neuznaného osobního ohodnocení pokračovala podle tajemníka i po jeho návratu do funkce v roce 2011, když předtím vyhrál s městem pracovně právní spor. „Asi někomu vadilo, že jsem se vrátil,“ poznamenal.

Naopak Thoma argumentoval, že jeho odvolání stvrzené ředitelem krajského úřadu předcházely výtky a nespokojenost s jeho prací.

„Krajský úřad našel 26 pochybení ve správních řízeních, za která ručil tajemník. Týkala se hlavně stavebního úřadu. S jeho prací jsem byl nespokojen,“ uvedl Thoma.

Spoustu času jsme prohádali, řekla soudkyně

Podle Thomy zařadil Řeřábek do platového systému také takzvané fackovné, příplatky pro zaměstnance sociální odborů, kteří převzali tehdy část náplně od úřadů práce.

„I když žádné příplatky pramenící z této směrnice vyplaceny nebyly, bylo v rozporu se zákonem,“ zdůraznil Thoma.

Nulové osobní ohodnocení po tajemníkově návratu vysvětloval Thoma tím, že vycházel z pohledu, který na něj měl. Uznání příplatku ke mzdě bylo čistě v jeho kompetenci.

Žalobu na město vznesl Řeřábek před komunálními volbami v roce 2014. S novými politiky se na řešení sporu mimosoudním vyrovnáním nedohodl. Tvrdí, že mu sice nový primátor Jiří Svoboda nabízel smír za vyplacení poloviny požadované částky, ale takové řešení nepřijal.

Příběh alespoň před okresním soudem se schyluje ke konci. Rozsudek vynese předsedkyně senátu Radka Podlešáková 14. března. „Spoustu času jsme tu dnes prohádali,“ konstatovala na závěr.