Ubytovna na okraji Lhenic na Prachaticku v polovině října kompletně vyhořela.

Ubytovna na okraji Lhenic na Prachaticku v polovině října kompletně vyhořela. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Lhenice odmítají ubytovnu pro sociálně slabé. Podnikateli je to jedno

  • 8
Je to malé ospalé městečko. Teď však ve Lhenicích na Prachaticku panuje pozdvižení. Skoro všichni obyvatelé mají jednu jedinou starost. Chtějí zabránit tomu, aby jim zde soukromý podnikatel udělal z bývalé zemědělské ubytovny dům pro sociálně slabé.

V současnosti mají chvíli klidu. Ubytovna na okraji obce v polovině října kompletně shořela. Její majitel ale nyní jasně vzkázal: Dům opravím a sociálně slabé do něj nastěhuji. O víkendu už na místě parta dělníků odklízela ohořelé trámy a nepořádek.

"Když to tady hořelo, každý si říkal, že je to neštěstí. Svým způsobem nám spadl kámen ze srdce, protože ubytovnu pro sociálně slabé tady nikdo nechce. Nevěřím však, že by mu to zapálil někdo z místních," říká žena středních let bydlící v bytovém domě na dohled od vyhořelé ubytovny.

A není sama. Proti plánům společnosti Bohemia Property jsou všichni, kterých se ve Lhenicích zeptáte. Firma v minulosti patřila ruským podnikatelům a dnes za ní stojí osmadvacetiletý Petr Schieh z Českých Budějovic.

"Dříve se ve zchátralém domě scházela mládež a asi i feťáci, protože tam často byly injekční stříkačky," míní dlouhovlasý muž, který žije přímo naproti ubytovně. Uvést své jméno nikdo z místních nechce.

Dům patřil dříve zemědělskému družstvu a v restitucích pak doputoval až k soukromé firmě. Ačkoliv v minulosti byl zkolaudovaný jako ubytovna, bude dnes jeho majitel mít velký problém jej znovu obnovit.

"V novém územním plánu je toto území vedeno jako nerušivá výroba a doslova je v něm napsáno, že je nepřípustné, aby tam byly byty či ubytovna. Předpokládáme, že když dům kompletně vyhořel, na novou stavbu by musel mít podnikatel už nové kolaudační rozhodnutí a to by bylo v rozporu s územním plánem," podotýká starostka Lhenic Marie Kabátová.

Obec: Podnikatel chtěl miliony korun

Kromě toho původní dům byla montovaná dřevostavba, která se dnes už nevyrábí. Přesto podnikatel Petr Schieh věří, že ubytovnu obnoví. "Nyní začínáme kreslit, příští rok chceme stavět. Bude to klasická ubytovna a dodržíme stavbu tak, aby to bylo to, co předtím. Obec od nás dostala nabídku, aby si ubytovnu koupila, a odmítla to," prohlásil Petr Schieh.

Nabídku potvrdila i starostka Kabátová. Avšak s tím, že se jednalo o pouhý e-mail a podnikatel dal obci na rozmyšlenou tři dny.

"Nabídka byla cenově neakceptovatelná, protože požadoval miliony korun. Kromě toho jsme nedostali ani šanci to projednat, protože za pouhé tři dny není možné věc projednat v zastupitelstvu a nechat si zpracovat znalecký posudek. Navíc neskončilo ani policejní vyšetřování příčin požáru," doplňuje Kabátová.

Podnikatel má ještě další problém. Pozemek před shořelou ubytovnou směrem k bytovým domům patří sousedům Vladimíru a Marii Michálkovým. Poté, co odjely hasičské vozy, část louky nechali Michálkovi rozorat.

"Podnikatel za námi byl, abychom s ním směnili část pozemku. Nakonec jsme se ale rozhodli, že toto v žádném případě neučiníme. Také nestojíme o to, abychom měli v sousedství takovou ubytovnu. Nestojí o to tady v obci nikdo," doplnil Michálek.

Jihočeská policie příčiny požáru zatím stále vyšetřuje. Oheň zcela zničil ubytovnu, škodu na místě hasiči odhadli na dva miliony.

Proti podobným ubytovnám se nedávno bouřili lidé i ve Vimperku a Strážném na Prachaticku (více čtěte zde). Ve Vimperku nakonec bude z bývalého hotelu dům pro seniory, ve Strážném faru kupuje obec.