Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková.

Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková. - Expozice Sklářského muzea v Lenoře. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Unikátní sklo z Lenory koupí kraj, slibuje expozici lepší prostory

  • 1
Mistrovské výtvory několika generací sklářů, které v žalostných podmínkách vystavuje Sklářské muzeum v Lenoře na Prachaticku, mají naději na důstojnější zázemí. Kraj totiž zřídil Nadační fond Lenorské sklo, který má pomoci hodnotnou sbírku 360 exponátů zachovat a zajistit jí důstojnější zázemí.

"Pro nás je to výborná zpráva. Je to hodnotná sbírka a doufáme, že se o ni kraj dobře postará," uvedla starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Právě na zdejším obecním úřadě jsou nyní výrobky sklářů k vidění. Jenže expozice je už zastaralá.

Sbírka je privátní a kraj ji nemůže převzít jinak, než se vyrovnat finančně se správci jejího nadačního fondu a spravovat ji také prostřednictvím nadace.

"Správci nadačního fondu souhlasí s tím, že jim vyplatíme za záchranu sbírky a její uchování 300 tisíc korun. Zároveň platí, že expozici nebudeme nikam stěhovat a Jihočeské muzeum se o ni postará přímo v dnešních prostorách v Lenoře," potvrdil krajský radní pro kulturu František Štangl.

Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách.
Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková.
Exponáty jsou nyní v nevyhovujících podmínkách. Na snímku prochází muzeem starostka Lenory Jaroslava Krnáková.

Exponáty jsou na lenorském obecním úřadě v nevyhovujících podmínkách.

Lenorská sbírka skla má velkou hodnotu jako ucelený soubor, který dokumentuje v čase všechno, co lenorská sklárna vyráběla. Nejcennější jsou skleněné výrobky ze začátku 20. století – květinové vzory a foukané sklo.

Odborníci stanovili minimální prodejní cenu skla na 320 tisíc korun, jeho kulturně-historická hodnota je však zhruba pětkrát vyšší. "Řada věcí je unikátních. Samozřejmě, že bychom celý soubor nejraději získali do naší sbírky skla, která patří mezi největší v Česku," řekl šéf Jihočeského muzea Pavel Šafr.

Pro návštěvníky lenorské expozice Sklářského muzea se zřejmě při sezonním květnovém otevření ještě nic nezmění. V následujících měsících se musí nejdřív rozhodnutí krajských politiků proměnit na fungující celek, který připraví novou podobu muzea.

"Určitě není třeba úpravy expozice uspěchat. Dělat je uprostřed sezony ani není moc šťastné. Doufám, že v příštím roce návštěvníky přivítáme v důstojnějších podmínkách," přeje si lenorská starostka.