Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pozor, je to podvodnice. Vzkaz na Facebooku řeší policie jako pomluvu

  • 29
Eva Šuralová ze Strakonic chtěla na Facebooku varovat ostatní před mladou ženou, která se podle ní nechová při obchodování fér. Jenže dotčená žena na Šuralovou podala trestní oznámení pro pomluvu. Policie upozorňuje, že lidé nemohou nikoho označit za podvodníka, dokud není za takový čin odsouzen.

Je to podvodnice, dejte si na ni pozor. Paní, která si nevyzvedne zamluvené oblečení nebo nám „napekla“ vánoční cukroví, které jsme neobdrželi.

Takové upozornění napsala před několika dny na Facebooku sedmatřicetiletá Eva Šuralová ze Strakonic.

Chtěla tím varovat ostatní před mladou ženou, která jí slibovala upéct na vánoční svátky diabetické cukroví. Z domluveného obchodu ale nic nebylo stejně jako z dalších, jak psaly jiné ženy do komentářů. Ale dotčená žena na Evu Šuralovou podala trestní oznámení za pomluvu.

„Chtěla jsem jen ochránit lidi a ušetřit jejich peněženky před takovým chováním. Mně jako diabetičce slibovala, že napeče cukroví. Já jí nabídla zaplacení dopředu. Nakonec ale žádné cukroví nedodala a já jí naštěstí peníze předem také neposlala,“ popsala Šuralová.

Na Facebooku ve skupině Strakoňáci zveřejnila fotografii ženy, kterou ona sama měla na jednom z profilů. Těch má více, vystupuje pod různými, často smyšlenými jmény a podle komentářů podvedla více lidí.

„Tato paní mi prodala holoubata o údajné váze 2,5 kilogramu. Jelikož jsem jí věřil a převážil je až doma, zjistil jsem, že mají pouze necelých 1,5 kilogramu. Slíbila nápravu, ale skutek utek,“ popisuje v diskusi Ondřej B.

Dalším nabízela štěňata, kočárek pro panenky, který měl být nový, místo toho byl použitý a zapáchal kouřem. Od jedné z maminek si pro změnu půjčila velkou tašku dětského oblečení, že ji prohlédne a část si koupí - od té doby oblečení neviděla.

Podle policie není možné někoho označit jako podvodníka do rozhodnutí soudu.

„Nikdo nesmí veřejně nařknout druhého ze spáchání protiprávního jednání, aniž by nebyl skutek prokázán a není za něj člověk odsouzen nebo potrestán. Byť některé důkazy nasvědčují tomu, že se trestného činu či přestupku mohla konkrétní osoba dopustit, musíme na ni nahlížet jako na nevinnou a to do doby, dokud není pravomocným rozsudkem soudu či správním orgánem rozhodnuto o její vině,“ popsala strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Status i fotografii smazala

Evu Šuralovou předvolání na policii překvapilo. Říká, že neměla v úmyslu nikoho poškodit, chtěla jen varovat ty, kteří by s mladou ženou mohli dále obchodovat. O vývoji kauzy znovu informovala na Facebooku. Několik žen slíbilo, že půjdou na policii své zkušenosti popsat.

„Je potřeba nenechat v tom paní Evu samotnou a jít všechny podvody nahlásit, nemůže to takto procházet,“ napsala jedna z nich.

Eva Šuralová uposlechla policii a status i s fotografií mladé ženy okamžitě stáhla. Přesto pokud kriminalisté vyhodnotí její chování jako trestný čin, hrozí jí podmíněný trest nebo až dva roky vězení za pomluvu. Policie by ovšem musela prokázat, že Eva Šuralová jednala s úmyslem ženu pomluvit. Případ může skončit také jen jako přestupek, za který hrozí finanční pokuta.