U českobudějovického Terna se Dobrovodský potok při přívalových deštích snadno...

U českobudějovického Terna se Dobrovodský potok při přívalových deštích snadno rozvodní. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Úpravy Dobrovodského potoka ochrání nákupní zónu, garáže ne

  • 3
Dobrovodský potok se při silných deštích mění v Českých Budějovicích v divokou říčku a vylévá se z břehů. Po chystaných úpravách má nově pojmout až stoletou vodu. Problém je ale v tom, že projektant dostal zadání na takzvanou rekultivaci jen dolního úseku toku.

Dílo za zhruba 70 milionů korun má být ale ukázkové. Práce v úseku kolem nákupních center až ústí potoka do řeky Vltavy začnou ještě letos.

„Dostali jsme dotaci z operačního programu pro životní prostředí. Samozřejmě, že vybereme nejlevnější nabídku, zadávací cena je jen orientační,“ uvedl Stanislav Krbec z odboru investic Povodí Vltavy.

Projekt na rozšíření části potoka už jednu podobu před třemi lety měl. Od jiného projektanta. Ten navrhoval vydláždit koryto kamenem a betonem, což se nelíbilo odborníkům na protipovodňová opatření.

„Vybetonování biokoridoru je zastaralé řešení a jde proti směrnicím Evropské unie. Nový projekt podporujeme,“ ujistil specialista na krajinu z budějovické Agentury ochrany přírody Vladimír Šámal.

Protipovodňová opatření v souladu s přírodou a estetikou navrhla moravská firma Šindlar, která vodohospodářské stavby zařizuje po celém světě. Mimo jiné třeba v Peru, na Filipínách nebo v Nepálu. Základem je travnatý břeh bez betonu a přírodní plochy pro rozliv s možností snadného čištění koryta.

„Doufám, že se bude naše řešení líbit. Jde o to, spojit citlivě přírodní prvky s technickou funkcí,“ vysvětlil majitel firmy Miloslav Šindlar. Podle jeho pojetí se má nákupní zóna změnit opravdu v obchodní park.

„Staví se tu dům od střechy“

Šokovaní ze zprávy o rekultivaci potoka jsou ale majitelé garáží a zahrádek při Nádražní ulici.

„Roky voláme po protipovodňových úpravách. Slibovali nám je snad všichni budějovičtí primátoři. To, že se budou dělat dál po proudu až v obchodní zóně, je stejné, jako by se dům stavěl od střechy,“ zlobí se majitel jedné z často zaplavovaných garáží nedaleko Puklicovy ulice František Růžička.

Podle vedoucího českobudějovického závodu Povodí Vltavy Martina Kaisera by tento problém vyřešila úprava můstku přes Pražskou třídu, protože ten současný má malou kapacitu pro odtok.

„Při povodních působí jako špunt. Pokud se upraví, odtok Dobrovodského potoka bude rychlejší a povodeň by neměla garáže ohrožovat,“ tvrdí Kaiser.

Jenomže další opatření tak rychle nebudou. „Nejsou na to peníze. Kdy se bude přestavovat most na Pražské, zatím nevíme,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta.

Spokojení teď mohou být majitelé hypermarketů v lokalitě mezi ulicemi Suchomelská a Strakonická, kde Dobrovodský potok hrozil a škodil. Ochrání je stát a Unie, i když původně od nich Povodí Vltavy chtělo příspěvek na investici.

„Stavěli v rizikové zóně. Nedovedu si ale představit, jak bychom od těchto soukromých firem vymáhali příspěvek na protipovodňová opatření,“ míní Kaiser.