Stavbě má ustoupit 50 stromů. Pravý břeh Malše u Malého jezu bagry sníží o 1,5...

Stavbě má ustoupit 50 stromů. Pravý břeh Malše u Malého jezu bagry sníží o 1,5 až dva metry do šířky 10 metrů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Bitvu o Malý jez na Malši lidé otočili. Politici začali pochybovat

  • 8
Projekt protipovodňového opatření na řece Malši v Českých Budějovicích dostal vážnou trhlinu. Zastupitelé při pondělním zasedáním přiznali, že mají o jeho efektivitě vážné pochyby.

Hlasování o uzavření smlouvy s garantem prací a hlavním investorem stáhli zastupitelé z programu. „Objevily se nové skutečnosti,“ zdůvodnil předkladatel a náměstek českobudějovického primátora Petr Holický (ANO).

Politiky, kteří v prosinci odhlasovali těsnou většinou podporu projektu, zviklaly na poslední chvíli dva dokumenty: prohlášení Českého hydrometeorologického ústavu, že údaje k výpočtu modelu pro stoletou povodeň v místě stavby jsou chybné a potom předběžné opatření České inspekce životního prostředí ohledně kácení stromů. Oba jim předložila sdružení Malše a Zachraňme Malák.

„Povolení ke kácení jsme zastavili do doby, než investor zajistí potřebné výjimky. Jde hlavně o chráněné druhy ptáků,“ sdělil ředitel českobudějovické oblastní inspekce Vladimír Jiráček.

Občanská sdružení i obyvatelé přilehlé lokality Havlíčkova kolonie upozorňují na to, že v projektu nejde o ochranu lidí, ale o byznys stavebních firem. „Odborníci, které jsme oslovili, vypočítali, že projekt je zbytečný nejen vysokými náklady, ale i svou účinností,“ míní odpůrce stavby a bývalý zastupitel Svatomír Mlčoch.

Podle Holického se zastupitelé k programu vrátí, až dostanou všechny důležité informace.

Stavba je na papíře 14 let

Protipovodňová opatření na Malši jsou předmětem sváru obyvatel a politiků už čtrnáct let. Projekt vypracovala na žádost radnice firma VH-Tres. Předpokládá odbagrování části pravého břehu v délce 300 metrů, vykácení stromů, které částečně tvoří oblíbený park v lokalitě u Malého jezu.

Jde o první etapu takzvaného aktivního protipovodňového opatření. Další mají následovat směrem proti proudu. Rozpočet první části je 17,6 milionu korun. Z toho tři miliony zaplatí město, jeden Povodí Vltavy a 13,7 milionu korun dodá jako dotaci ministerstvo životního prostředí.

Odpůrci takových zásahů naproti tomu navrhují ochránit místo, kde v roce 2002 zuřila povodeň, pouze pasivním systémem v podobě hrází a zídek. Petici za takové řešení podepsaly více než čtyři tisíce lidí.

Hlasováním zastupitelů se přitom celý scénář otřásl v základech. K jeho zastavení se v pondělí přiklonili všichni.

„Hlasoval jsem původně o technických věcech projektu. Teď se dozvídám o další problematice, třeba kolem stavebního řízení,“ řekl lidovecký zastupitel Rudolf Vodička. „Průtokový model se vyvíjí, projekt by se měl nově zvážit,“ míní zastupitel za hnutí OPB a senátor Jiří Šesták.

Podle Tomáše Bouzka z TOP 09 by se měly přezkoumat už vynaložené investice do průzkumných a projektových prací, které částečně platilo město ještě před řádným schválením projektu.

„Probudili jsme se pozdě,“ řekl na adresu zastupitelů. Ačkoliv českobudějovičtí radní ještě v prosinci apelovali na okamžité schválení všech smluv kolem projektu, protože jinak bude pozdě, teď se rozhodli počkat.

Celý proces může zdržet nejen studování nových skutečností, ale i kácení stromů překážejících stavbě. Ty mohou padnout jen v době vegetačního klidu, tedy do konce března.