V nedalekém Freistadtu je početná muslimská komunita.

V nedalekém Freistadtu je početná muslimská komunita. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Uprchlíci? Nemáme kam dávat ani neplatiče, říká starosta Vyššího Brodu

  • 28
Až když šla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská v pátek ráno na úřad, zjistila, že na hraniční přechod se vrátila policie a kontroluje projíždějící auta. Důvod jí byl hned jasný: hlídá, zda do země nelegálně neproudí uprchlíci.

„Od policie nemáme žádné informace a nikdo nás o ničem neinformoval. Chápu situaci těch lidí, ale vše bude ještě velmi složité. My nemáme žádné prostory, kde bychom je mohli ubytovat,“ popisuje Panská.

A není v příhraničí sama. Stejně mluví i další starostové, například Milan Zálešák z Vyššího Brodu, prvního většího města v jihočeském příhraničí. Ten varuje, že jakmile nastane příliv uprchlíků do regionu, sociální situace se ještě zhorší.

„Už dnes zde žije početná vietnamská komunita. Nemáme, kam umisťovat ani vlastní neplatiče a nepřizpůsobivé, natož běžence,“ popisuje starosta Zálešák, který ještě před deseti lety sloužil na hraničním přechodu. V té době přes jižní Čechy proudili zejména Rumuni, Ukrajinci, Vietnamci či Číňané.

„Tehdy ale Rakousko nebo Německo byly cílové země, a ne že by se snažili dostat třeba na sever jako nyní. Jednou to tady bude velký problém, to je třeba si uvědomit,“ dodává starosta.

Konkrétní plány radnice nemají

I další jihočeská města už uvažují, jak se připravit na možný příliv uprchlíků. Konkrétní plány ale nemá žádná oslovená radnice.

„Město musí být připraveno na podobné mimořádné události. Dokážeme tedy po přechodnou dobu ubytovat určité množství lidí, což souvisí s našimi krizovými plány,“ konstatoval například primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda s tím, že oficiálně ještě město tuto otázku neřešilo.

Naopak budějovická charita je podle ředitele Josefa Hese připravena pomoci uprchlíkům stejně jako komukoliv jinému.

Pokud uprchlíci překročí hranice i s dětmi a policisté je dopadnou, jejich ratolesti okamžitě poputují do státních zařízení, například do nemocnic nebo dětského ústavu.

„Děti z takové skupiny by dostali na starost pracovníci orgánu sociálněprávní ochrany dětí. Pak by zamířily do nemocnice na vyšetření a odtud případně do zařízení pro okamžitou pomoc, která jsou ve Strakonicích a Volyni,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora pro sociální oblast Martin Maršík.

,