Blanice v Husinci. (březen 2016)

Blanice v Husinci. (březen 2016) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Už žádné zatopené domy v Husinci. Blanici zklidní zdi a hlubší koryto

  • 1
Šedesát milionů mají stát opatření proti povodním, která chce v Husinci vybudovat Povodí Vltavy do konce roku 2018. Město na Prachaticku teď vykupuje pozemky a vodohospodáři shánějí stavební povolení.

Kousek od jeho pizzerie a penzionu se vzdouvá řeka Blanice a přelévá se přes most v centru Husince. Kalná voda, která s sebou přináší kmeny stromů, kamení a písek, už zaplavila i jeho podnik. Nemůže dělat nic, jen bezmocně přihlížet.

Jaromír Nebeský má tenhle obrázek hluboko vrytý v paměti. Na břehu řeky má Penzion a pizzerii u Blanice. A za posledních patnáct let do jeho podniku voda při povodních vtrhla už třikrát. Přímo na terasu mu přinesla kameny, které sám jen těžko uzvedl.

„Moc dobře vím, jakou má voda sílu. A vypořádat se s následky povodní trvá často i několik let. Vlhkost se ve stěnách drží. Nechce se mi ale stěhovat někam na kopec, tohle je strategické místo, kudy za den projde spousta lidí,“ říká.

Úpravy ochrání město před stoletou vodou

Spolu s dalšími obyvateli města proto očekává úpravy, které by dokázaly udržet vodu v korytě řeky, a ochránily tak lidi i jejich majetek. A zatím nikdy nebylo jejich přání tak blízko naplnění. Příprava protipovodňových opatření, která by měla město uchránit i před stoletou vodou, rychle pokračuje. Projekt za 60 milionů korun má koryto řeky na území města výrazně proměnit.

„Určitě to vítáme. V roce 2002 jsme tady měli přes metr a půl vody, o pár let později to bylo o metr méně a při poslední povodni nás uchránila nová zeď. Na rozdíl od místních máme výhodu, že v případě nouze máme kam jít. Ale odstraňování následků se nás týká také,“ tvrdí manželé Peleškovi, kteří do Husince jezdí z Plzně už skoro 50 let.

„Na některých místech se má koryto prohloubit více než o metr, jinde se má stav paradoxně navrátit blíže původnímu stavu a řeka dostane prostor, aby se rozlila z břehů. Na vytipovaných místech pravého břehu pak vyroste ochranná zeď a budeme mít i mobilní stěny, které v případě potřeby postavíme přímo na břehu řeky,“ popsala starostka Husince Ludmila Pánková. A dodala, že radnice právě pracuje na výkupu pozemků, kterých se budou úpravy týkat.

Město se má na budování opatření podílet 15 procenty a navrhnout rozsah úprav, hlavním investorem je Povodí Vltavy. „Dokumentaci k získání stavebního povolení už jsme předložili a nyní je v plném proudu správní řízení. V ideálním případě bychom chtěli získat stavební povolení na přelomu let 2016-2017 a stavbu příští rok zahájit,“ uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Rybáři žádají, aby úprava koryta řeky byla co nejcitlivější

Přípravu projektu sledují i husinečtí rybáři. Řeka ve městě je totiž chovným revírem a místem, ze kterého získávají násadu lososovitých ryb pro jiný úsek Blanice. V místech nad mostem se navíc každoročně zjara odehrává i jiné úchvatné divadlo. Řeka v centru města je místem rozmnožování stále vzácnějších lipanů.

„Pozorovat něco takového je dnes už výjimečné. A úprava řeky není stavba silnice. Víme, že opatření je třeba udělat. Očekáváme ale, že při nich bude investor postupovat s maximální šetrností,“ zdůrazňují rybáři. Podle nich je klíčové zachování jezu v úseku pod mostem. V projektu je navržený jako klapkový a bude možné ho při povodni zvednout, aby vodu nezadržoval.

„Jez je nezbytný pro zachování vzdutí hladiny v úseku, ve kterém se nachází zimoviště ryb a nad mostem i jejich trdliště. Myslíme, že s dalšími opatřeními se při šetrném postupu život v řece časem vypořádá,“ dodali.