Správce líhně šumavského národního parku Josef Šperl.

Správce líhně šumavského národního parku Josef Šperl. - V těchto dnech probíhá v líhni správy šumavského národního parku v Borových Ladech na Prachaticku výtěr pstruha potočního. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Borových Ladech vytírají pstruhy, nasadí je do Teplé a Studené Vltavy

  • 1
Do šumavských řek se vrací původní pstruzi potoční. Ve pstruhové líhni v Borových Ladách na Prachaticku začali zaměstnanci správy parku uměle vytírat pstruhy, aby z nich vychovali násadu, kterou pak vrátí do Teplé i Studené Vltavy nebo do Křemelné.

"Vytíráme pstruha obecného formu potoční, kterého máme od loňského roku geneticky uznaného, že jde o původní ryby ze Šumavy," říká vedoucí líhně Josef Šperl a bere do ruky zhruba třiceticentimetrové ryby a tlakem prstů po břiše od hlavy k ocasu z nich vymačkává jikry.

Půlroční násada sivena.

Půlroční násada sivena.

Ryby vytírají na líhni vždy od poloviny října do poloviny listopadu. Inkubace ale trvá až do přelomu března a dubna, kdy se líhne plůdek.

Do té doby jsou jikry velmi náchylné na otřesy i třeba ultrafialové záření, takže se nesmí fotit se zapnutým bleskem a musí být v malých nerezových vaničkách v naprosto čisté vodě přikryté polystyrenem, aby na ně nedopadal sluneční svit. "V přírodě proto ryby jikry zahrabávají do písku," dodává Šperl.

Samotné dospělé ryby má správa parku ve dvou nádržích - Horní Polka a Tokaniště. To jednou za rok sloví a musí vytřídit ryby jikernačky, které mají jikry a mlíčňáky, které mají mlíčí potřebné k oplození. V líhni najednou mohou mít až 250 tisíc jiker.

Půlroční násada pstruha duhového.

Půlroční násada pstruha duhového.

Jikry pstruha potočního.

Jikry pstruha potočního.

Na začátku dubna pak jdou plůdek vysadit do přirozených potoků a přítoků řek. "Máme čtyři revíry - přítoky Studené Vltavy, Řasnice, Teplé Vltavy a Křemelné. Když plůdek dospěje, plave s vodou do řek a na výtěr pak jde zase plave proti proudu. Jako v přírodě," doplňuje Šperl a bere do ruky už padesátého pstruha.

Úspěšnost umělého vytírání v líhni v Borových Ladech je obrovská: zhruba devadesát procent. "V přírodě je to obráceně, tam je devadesát procent ztrát," dodává Šperl a spolu s kolegy odnáší v zelené plastové vaničce vytřené ryby zpět do rybníčků.

Původní šumavské pstruhy vrací ale i do sousedních rybářských revírů - do Teplé Vltavy u Lenory a Volar nebo do Otavy u Sušice. Chovat původní šumavské pruhy je důležité kvůli jejich odolnosti: jsou zvyklí na složení i kyselost vody. Ročně takto vysadí zhruba 120 tisíc ryb.