V deštivém počasí můžete vyrazit například do obce Maříž u Slavonic a namalovat si tam vlastní hrnek. | foto: CzechTourism

V deštivých dnech vyrazte do lázní či na prohlídku pivovaru

  • 0
Už vás nudí sedět v deštivém počasí doma? V kraji máte hned několik možností, jak strávit tyto chvíle. Poznání chtiví mohou vyrazit na prohlídku jeskyně, jaderné elektrárny či pivovaru. Vyžití nabízí i různá sportoviště či IQ centrum. Podívejte si na deset tipů, kam v kraji vyrazit na výlet.

Jedním z míst, které nabízí přístřeší i v nepříznivém počasí, je Chýnovská jeskyně u Tábora. Romantické prostředí vytváří uvnitř tekoucí voda i stěny hrající barvami. Budete-li mít štěstí, možná zahlédnete i netopýra. Teplota se zde pohybuje mezi 5 až 9 stupni, takže není od věci vzít s sebou zimní bundu. Po trase dlouhé 220 metrů se kamenným schodištěm dostanete až do hloubky 42 metrů. Přijet můžete každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Cena prohlídky je 90 korun.

František Jiříček v Pořežanech provozuje se synem Muzeum historických vozidel. Na snímku sedí na biskupském kočáru z 18. století.

Pokud patříte mezi milovníky historických aut, měli byste vyrazit do Pořežan na Českobudějovicku. V místním muzeu historických vozidel můžete vidět nejen automobily, ale také sáně, motocykly, bryčky a kočáry. Je tady vystaven i kočár z pohádky Princezna ze mlejna. Každý den kromě pondělí je otevřeno od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 50 korun.

Nudí-li vás už lenošení v posteli, ale fyzicky namáhavé prázdninové vyžití nevyhledáváte, můžete zavařit své mozkové závity v IQ parku v Lipně nad Vltavou. V Lipno pointu jsou připraveny hlavolamy, kvízy, optické a jiné klamy. Vše je součástí výstavy Poznávej se. Otevřeno je každý den od 9 do 21 hodin.

Pokud naopak rádi trávíte deštivé volné dny aktivně, například v Písku můžete navštívit nedávno otevřené lezecké centrum. Od 10 do 22 hodin tu na vás čeká 79 různých cest na lezecké stěně. Více informací najdete zde.

Ledová jeskyně či projížďka grafitovým dolem

V jižních Čechách sice najdete několik krytých bazénů, za pořádnými (a slanými) vodními radovánkami se však vydejte do rakouského Gmündu. V místním areálu je devět bazénů, tobogan, čtyři sauny, pára, ledová jeskyně, turecké lázně a restaurace. Akvapark je otevřen od neděle do čtvrtka od 9 hodin do 22 hodin a v pátek a sobotu dokonce do 23 hodin. Celodenní vstup včetně welness vyjde na 20,90 euro. Více se dočtete i v češtině na www.sole-felsen-bad.at.

Každý den ve 14 hodin se koná v pivovaru prohlídka.

Máte rádi pivo a zrovna jste na něj dostali chuť? Spojte jeho konzumaci s exkurzí. Budějovický Budvar nabízí prohlídku pivovaru každý den. Můžete se dopředu objednat nebo ve 14 hodin vyrazit na pravidelnou prohlídku bez objednávky. Vstupné je 100 korun. Prohlídky nabízejí i další pivovary v kraji.

Pokud chcete zjistit více o těžbě grafitu, navštivte důl v Českém Krumlově. U vstupu dostanete speciální oděv, obuv, ochranné pomůcky a nastoupíte do důlního vlaku. Poveze vás více než polovinu cesty z dvoukilometrové trasy. Při pěší prohlídce se dozvíte o historii těžby, na řadu přijdou i názorné ukázky odstřelování, odklízení i větrání. Důl má otevřeno každý den od 9 do 17.30 hodin. Vstupné je 150 korun.

Nahlédnout můžete do sídla Rožmberků i jaderné elektrárny

Deštivé počasí neohrozí ani výlet do informačního centra Jaderné elektrárny Temelín. Dozvíte se informace o chodu elektrárny i výrobě energie. Prohlídky s interaktivními modely, programem v kinosále a historií renesančního zámečku Vysoký Hrádek, kde infocentrum sídlí, jsou každý den od 9 do 17.30 hodin. Vstup je zdarma.

Dvořanská světnice na zámku Kratochvíle.

Výlet do 16. století můžete podniknout na zámku Kratochvíle. Čeká vás prohlídka, při které uvidíte renesanční architekturu a vybavení zámku z dob posledních Rožmberků. Zámek je otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17.15 hodin. Lístek na hlavní prohlídkovou trasu stojí 60 korun. V Jihočeském kraji je samozřejmě plno dalších hradů a zámků, které stojí zato navštívit.

Svůj umělecký talent můžete ukázat v keramické dílně v Maříži u Slavonic na Jindřichohradecku. Na hrníček nebo misku si zde vytvoříte svoji vlastní glazuru. Poznáte, že to není nic lehkého a chce to trpělivost. Ozdobený hrníček vám následně za 240 korun doručí poštou. Když nebudete se svým výtvorem na místě spokojeni, můžete si koupit hotové hrníčky či misky v krámku. Otevřeno je každý den od 8 do 20 hodin.