V JIndřichově Hradci řeší, kdo bude vě městě svážet odpadky. Ilustrační snímek.

V JIndřichově Hradci řeší, kdo bude vě městě svážet odpadky. Ilustrační snímek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Jindřichově Hradci začal boj o to, kdo bude svážet odpadky

  • 2
V Jindřichově Hradci začíná boj o to, kdo bude pro město v následujících pěti letech zajišťovat svoz odpadu. Teď tyto služby zajišťuje společnost Ave CZ, která chce i dál pokračovat. Jenže její smlouva vyprší na konci roku.

Společnost Ave CZ, se kterou má Hradec do konce roku smlouvu, chce svůj post obhájit. Představila svoji koncepci, jak odpadové hospodářství v regionu zlepšit. Záměr společnosti potvrdil regionální ředitel Tomáš Jindra. Ave CZ chce navázat na šestileté působení ve městě, plánuje zdokonalovat postupy svozu odpadu a investovat do nové techniky a technologií. Větší důraz chce klást také na ekologii a šetrnost k životnímu prostředí.

Smlouva o zajišťování komunálního a separovaného odpadu vyprší 31. prosince 2012. Rada města již vypsala výběrové řízení na dalších pět let. Ave CZ sází na to, že je schopna v regionu vykonávat širokou škálu služeb.

"Vedle svozu a odstranění směsného komunálního odpadu zajišťujeme i odstranění nebezpečného odpadu, pronajímáme velkoobjemové kontejnery a kontejnery na separovaný odpad, svážíme rovněž i infekční odpad," vypočítal aktivity společnosti Jindra. Ave CZ také v Hradci zajišťuje zimní údržbu silnic a stavební práce.

Firma také provozuje skládku Fedrpuš, několik sběrných dvorů a třídicí linku plastů s roční kapacitou 500 tun. "Skládka funguje pro bezpečné uložení a následnou rekultivaci odpadů, její součástí je také kompostárna a díky kogenerační jednotce na spalování skládkového plynu můžeme vyrábět i elektrickou energii," přibližuje Jindra.

Právě otázka, kdo by měl v Hradci zajišťovat svoz odpadu, stála místo ředitele městské společnosti Mihos Ondřeje Prokopce. Mihos totiž ve městě provádí například úklid chodníků, dětských hřišť nebo údržbu zeleně a Prokopec chtěl, aby zajišťovala i svoz odpadů.

Nikdo neupřesnil, kolik město za svoz odpadu platí

Po dlouhodobých neshodách s vedením města ale podal rezignaci a z pozice teď odchází. "Náš konflikt začal už loni v červenci. Týkal se svozu odpadů. Já si myslím, že by to měla dělat městská společnost," řekl Prokopec.

Ředitelem tak byl přesně deset let, protože Mihos zahájil svou činnost 1. března 2002. Prokopec podle svých slov naléhal na starostu Stanislava Mrvku, aby město s nadnárodní společností Ave zrušilo smlouvu a vypsalo co nejdřív nové výběrové řízení na firmu zajišťující svoz odpadu.

"Starosta mi řekl, že na to nejsme připraveni. My ale potřebujeme vědět dopředu, že to budeme dělat, aby se mohla připravit technika," argumentoval ředitel Prokopec.

To ale odmítl místostarosta Pavel Vejvar. "Z hlediska času má každý, kdo má o provozování této služby zájem, možnost se na tuto zakázku připravit. Naší snahou je, aby náklady spojené s likvidací komunálního odpadu ve městě byly co nejnižší," okomentoval zadání zakázky Vejvar.

Částku, kterou město za svoz odpadu platí, ale nikdo z radnice neupřesnil.