Milan Catargiu si nabírá vodu u cisterny na náměstí v Miroticích na Písecku. Pitnou vodu sem musí již zhruba týden dovážet. Vodu ve vrtech, odkud je zásobováno město, kontaminovala rozvodněná říčka Lomnice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Milan Catargiu si nabírá vodu u cisterny na náměstí v Miroticích na Písecku. Pitnou vodu sem musí již zhruba týden dovážet. Vodu ve vrtech, odkud je zásobováno město, kontaminovala rozvodněná říčka Lomnice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Miroticích teče hnědá voda. Pro pitnou chodí lidé k cisternám

  • 0
Rozvodněná říčka Lomnice připravila více než tisícovku obyvatel Mirotic na Písecku o vodu. Znečistila vrty, které zásobují město pitnou vodou. Ty se samovolně vyčistí, ale minimálně do konce týdne musí lidé využívat cisternu.

Doma z kohoutků jim teče zakalená voda. "Není to poprvé. Je to vždy, když přijdou povodně a voda se rozlije na loukách. Samozřejmě to není nic příjemného, protože vodu si domů nosím na vaření, pití nebo praní," říká Jaroslav Křižan. K cisterně vyráží s kanystrem a PET lahvemi až třikrát denně.

Radnice vydala varování, aby lidé vodu z kohoutku nepili a chodili si pro ni do cisteren, které jsou po městě. Většina obyvatel kohoutkovou vodu využívá maximálně ke koupání.

"Je nahnědlá, ale nijak nezapáchá. Na sprchování ji používáme, neobávám se, že by se nám něco stalo," doplňuje pětačtyřicetiletá Jana Mrázová. Pro vodu si přijela s malým soudkem naloženým na ruční káře.

Ve vrtech je zatím stále kal. Příčina je jednoduchá: hladina Lomnice se kvůli tání sněhu nebo dešti zvedne, voda zaplaví louky na okraji města, kde jsou vrty pro místní vodovod, a do šachet nateče kalná voda.

"Zkoušeli jsme to už i utěsnit, ale není to nic platné. Jediné řešení je napojit se na vodovod z Římova," krčí rameny starosta Mirotic Milan Brunclík. Dodává, že pokud se hladina řeky opět zvedne, vrty se znovu napustí kalnou vodou a problémy obyvatel budou o několik dnů delší.

Napojení na vodovod by stálo 24 milionů

O stavbě nového vodovodu pro sever Písecka se hovoří už roky. Je potřeba. Na mnoha místech není vodovod vůbec a tam, kde mají místní vrty, jsou zase limitováni pro možný rozvoj obce či města.

Vše je přitom připraveno. Za čtyřiadvacet milionů korun by se Mirotice připojily na osm kilometrů vzdálený vodojem v Sedlici u Blatné, a tím na vodovod z Římova. V dalších etapách za dalších zhruba 150 milionů korun by se připojily Čimelice, Mirovice a další obce jako Osek či Radomyšl na Strakonicku.

Jihočeský vodárenský svaz loni získal na tuto stavbu 116 milionů z evropské dotace, kterou však odmítl. Pokud by ji přijal, musel by pitnou vodu podle pravidel dotace do roku 2030 zdražit na trojnásobek. Pro všech 255 měst a obcí, v nichž žije 388 tisíc obyvatel, kterým svaz vodu dodává. Tedy ze současných necelých 14 korun za metr krychlový, za které ji svaz prodává velkoodběratelům, na více než 36 korun za kubík.

"Takový diktát pro nás byl nepřijatelný. Požádali jsme o dotaci z ministerstva zemědělství právě na první etapu do Mirotic. Nyní čekáme na vyjádření, stavba je vysoutěžená. Dodavatel je tedy jasný a chybí jen peníze," řekl Antonín Princ, předseda Jihočeského vodárenského svazu.

Ten o peníze žádal už před třemi lety. Tehdy ministerstvo program nakonec stoplo. Loni v prosinci pak úředníci oznámili, že pro letošní rok bude dotační program znovu obnoven, ale peníze dostanou jen ti žadatelé, kteří v minulosti uspěli, kvůli nedostatku financí ovšem nakonec peníze nezískali.

Jihočeský vodárenský svaz tak má velkou šanci, že tentokrát se peníze pro vyřešení potíží Mirotických najdou. "Stavbě by tak nic nebránilo a postupně bychom přistoupili i k dalším etapám. První by ale bylo napojení Mirotic," dodal Princ.