Na dno nádrže Jordán v Táboře je přísný zákaz vstupu pod hrozbou vysokých pokut. Voda je vypouštěna kvůli odbahnění.

Na dno nádrže Jordán v Táboře je přísný zákaz vstupu pod hrozbou vysokých pokut. Voda je vypouštěna kvůli odbahnění. | foto: Slavomír Kubeš , MF DNES

U Jordánu likvidovali nebezpečný granát, policie stále vyhání zvědavce

  • 6
Oblast kolem vypouštěného rybníka Jordán v Táboře se stává stále nebezpečnější. Policistům navíc dochází trpělivost s lidmi, kteří tam i přes zákaz hledají starou válečnou munici i sběr. Před několika dny museli pyrotechnici přímo na místě odpálit výbušniny, které nebylo možné převézt ke zneškodnění jinam.

"Například v pátek našli policisté granát, do kterého stačilo kopnout, a mohlo dojít k jeho iniciaci," upozornil na nebezpečí exploze mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Granát museli pyrotechnici odstřelit přímo na místě, stejně jako další munici, nalezenou ve středu. "Její převoz by byl vysoce rizikový," poznamenal.

Na dně nádrže je nejen odpad, ale i munice z druhé světové války. Foto: Slavomír Kubeš

Zákaz vstupu na plochy vypouštěného rybníku Jordán největší zvědavce neodradil. Naposledy odtud vyháněli policisté dva bezdomovce kteří tvrdili, že hledají sběr. V tomto případě jim strážci zákona jen domluvili, ale byl to patrně jeden z posledních takových případů.

"Vysvětlování a domlouvání policistů se mnohdy míjí účinkem, někteří už vykázaní lidé se opakovaně vracejí. Policisté jsou proto nuceni přistupovat k sankcím, a to jak blokovým pokutám na místě, tak k postoupení přestupku do správního řízení, kde viníkům hrozí až třicetitisícová pokuta," varoval Doubek. Navíc u Jordánu přibudou policejní hlídky.

Úpravy dna provází obavy, zda se tam kromě drobnější munice neobjeví i nevybuchlé letecké pumy. Odbahnění Jordánu o rozloze 51 hektarů bude stát 466 milionů korun. Radnice ze dna nádrže vybudované v roce 1492, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, odtěží zhruba 250 tisíc kubíků bahna.