Nápad založit hřbitov pro domácí mazlíčky není jen výdobytek dnešní doby. Například tento hřbitov v Otovicích na Karlovarsku vznikl na přelomu 19. a 20. století.

Nápad založit hřbitov pro domácí mazlíčky není jen výdobytek dnešní doby. Například tento hřbitov v Otovicích na Karlovarsku vznikl na přelomu 19. a 20. století. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vzpomínáme, Bene. U Písku vznikne hřbitov pro domácí mazlíčky

  • 7
Písecké městské služby chtějí vytvořit místo posledního odpočinku pro domácí zvířata. Lidé tam budou moci pochovat vedle pejsků i kočky, fretky nebo čínská prasátka. Limit bude 80 kilogramů.

Barbora Vlková z Českých Budějovic má 15letou fenku schi-tzu a britského kocourka. Jsou to členové rodiny. A jako takoví by měli mít po smrti místo důstojného odpočinku. Moc možností ale není. Pro lidi, kteří žijí v bytě, prakticky jediná. Nechat miláčka u veterináře, který zařídí odvoz zvířete do kafilerie. A to je pro řadu lidí nepřijatelné.

"Určitě bych v Budějovicích nějaký hřbitov pro pejsky a kočičky uvítala. Naše předchozí psy jsme pohřbili na chalupě, ale lidi, kteří tuto možnost nemají, to mají těžké. Neumím si představit, že bych nechala domácího mazlíčka odvézt do kafilerie," kroutí hlavou mladá milovnice zvířat.

V jihočeských městech chybí hřbitovy pro domácí mazlíčky. To se brzy změní. Písecké městské služby budou totiž od 1. ledna provozovat pohřební službu a zároveň mají v plánu vytvořit i hřbitov pro pejsky a kočky.

Hřbitov bude v průmyslové zóně

Původně mělo být místo posledního odpočinku v odlehlé a nevyužívané části lesního hřbitova. Oddělit lidský a zvířecí hřbitov plotem ovšem rada města odmítla.

Psí hřbitov u zámku v Riegersburgu v Rakousku

"Nakonec jsme zvolili prostor v průmyslové zóně. Je tam pěkný zalesněný pozemek nedaleko vojenského hřbitova," popsal písecký starosta Ondřej Veselý.

Nápad vytvořit městský hřbitov pro mazlíčky přišel od jednatele městských služeb Josefa Hrádka. "Nikde to zatím nefunguje, právě proto si myslíme, že by o to měl být zájem. Bude záviset na kapacitě prostoru, ale očekáváme, že hřbitov budou moci využívat i mimopísečtí," podotkl Hrádek.

Místo posledního odpočinku zde najdou i morčata nebo křečci

Hrobeček tam budou mít nejen psi a kočky, ale i jiní mazlíčkové. Určitá pravidla však platit budou. "Máme v plánu omezit hmotnost. Limit bude 80 kilogramů. Nebudeme však rozlišovat, o jaké jde zvíře," vysvětlil Hrádek.

Své místo posledního odpočinku tam tak budou moci najít i morčata, křečci, fretky nebo i čínská prasátka. Jinak bude vše stejné jako u pohřbu pro lidi. "Pozůstalí" zaplatí za svého zesnulého miláčka pohřeb, nebude to však klasický obřad.

"Platit se bude jako u běžného hřbitova - za místo a za službu jako takovou. Kolik to bude, zatím není jasné," dodal Hrádek. Vše bude záviset na výši nájmu, který město jako majitel pozemku v průmyslové zóně určí.

Rada města o tom zatím nejednala. "Až městské služby podají oficiálně žádost, budeme to řešit," dodal mluvčí písecké radnice Roman Ondřich. Prvním krokem ke vzniku zvířecího hřbitova bude vyjmutí pozemku z lesního půdního fondu.

Písecké městské služby pečují o Lesní hřbitov v Písku a také o hřbitovy v přilehlých Semicích a Smrkovicích. Nově teď budou také provozovat pohřební službu. Jednu kancelář budou mít ve městě, druhou přímo na hřbitově.