Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Z hradu v Písku vládli králové celé zemi, teď tam mají na počest desku

  • 1
Město na Otavě si letos připomíná 770 let od první písemné zmínky. Z panovníků byl nejčastějším hostem Přemysl Otakar II., ale často na hradě pobývali i Karel IV. či Václav IV.

Přemyslovi, Karlovi či Václavovi. Zkrátka všem panovníkům, kteří pobývali za zdmi hradu v Písku. Právě jim je věnována pamětní deska, kterou v neděli odpoledne odhalili na hradbách pod Rytířským sálem.

Váží 600 kilogramů a rozměry má 160 x 65 centimetrů. "Jsou na ní připomenutí králové, kteří občas pobývali na hradě. Byli to Václav I., Přemysl Otakar II., Jan Lucemburský, Karel IV. a Václav IV.," vyjmenoval ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek. Písek si slavnostní akcí připomínal výročí 770 let od první písemné zmínky o městě.

Vůbec nejčastějším návštěvníkem byl Přemysl Otakar II. Město podle dochovaných záznamů navštívil 20krát, a dokonce odtud vládl.

Historie Písku

Město Písek Město bylo založeno na sklonku vlády Václava I. kolem poloviny 13. století. První doklad o městě je v listině zmiňovaného krále z roku 1243. Jeho syn, král Přemysl Otakar II., věnoval výstavbě Písku zvláštní pozornost v zájmu upevnění moci rodu Přemyslovců na jihu Čech a často zde pobýval.

Brzy zde vyrostl hrad, přechod přes řeku umožnil kamenný most. Bezprostředním důvodem k založení Písku bylo zřejmě zlato získávané rýžováním z písečných náplavů Otavy, později hlubinnou těžbou v Píseckých horách. Město střežilo i provoz na Zlaté stezce a bylo rovněž významnou oporou královské moci v jižních Čechách.

Zdroj: Encyklopedie Písku

"Trávil zde delší, i několikaměsíční období s celou svou družinou, úředníky a významnými osobnostmi tehdejší doby. Písek dokonce povýšil na svou občasnou rezidenci. Nebyly to tedy jen zdvořilostní návštěvy, ale skutečně odtud řídil české království a například zde vydával listiny," pokračoval Prášek.

Bez velké nadsázky se tak tehdy mohl Písek považovat za centrum hlavního dění v zemi. Ředitel muzea se také nechal slyšet, že by si nejspíš věděl rady se sochou zmíněného panovníka, kterou daruje František Postl městu České Budějovice.

„O tom, že by mohl mít Přemysl Otakar II. sochu v Písku, jsem už uvažoval, hovořili jsme o tom i v letopisecké komisi. Je to zatím spíše takové oťukávání,“ doplnil.

Hrad nechal postavit právě on, a protože dával městu velký význam, byl na svou dobu vybudován hodně velkoryse. "Do té doby měly hrady pouze jeden palác a písecký měl dva," upřesnil Prášek.

Slavnostní odhalení pamětní desky v Písku.

Zajímavé je, že o slavné minulosti mnoho obyvatel vůbec nemá tušení. Tedy alespoň ti oslovení v ulicích Písku. "Vím, že bylo město založené roku 1243, ale o tom, že zde pobývalo tolik králů, jsem vůbec nevěděl. Na pamětní desku se určitě půjdu podívat," řekl jeden z dotázaných Štěpán Nováček.

Ředitel muzea uvedl, že je z carrarského mramoru, podle původu z italského města Carrara, kde se těží. Dále byl použit božanovský pískovec. Deska stála přibližně 60 tisíc korun a přibližně stejně stojí její zavěšení na hradbu. Je na ní český a latinský nápis Ve zdech hradu pobývali králové a dále jsou uvedena jejich jména. Autorem textu je historik Jan Adámek a desku zpracoval kameník a sochař Aleš Liška.

Podle záznamů Písek navštívil dvakrát i Jan Lucemburský, ale například Karel IV. a Václav IV. tam byli dokonce zhruba desetkrát. "Písku udělovali různá privilegia a svobody, určitě o něj dbali, jinak to ani nešlo, byl to přece jejich majetek," zdůraznil Prášek.

Program muzea do konce roku Do konce roku nabízí Prácheňské muzeum návštěvníkům vedle stálých expozic i výstavu gotických kamnových kachlí na Písecku. Ta odhalují obrázkový svět pozdního středověku a raného novověku.

Dalším projektem budou Plakáty pro Ypsilonku od Jana Schmida a výstava stojánků vánočních stromečků. "Výrazně se rozbíhá příhraniční spolupráce, zejména s partnerskými městy. Příští rok převezmeme z Deggendorfu výstavu ptačích budek," přibližuje Jiří Prášek.