Michal Grill by chtěl otevřít novou kavárnu u píseckého Kamenného mostu na

Michal Grill by chtěl otevřít novou kavárnu u píseckého Kamenného mostu na konci týdne. Hotovo však ještě rozhodně nemá. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V písecké kavárně Pontes připraví handicapovaní zelňáky i zemlbábu

  • 1
Unikátní kavárna s názvem Pontes otevře v pátek v Písku. Vymykat se bude nejen množstvím čokoládových a dalších specialit, ale také netradiční obsluhou. V podniku totiž dostalo svoji první práci šest lidí zdravotním postižením.

Vedle píseckého Kamenného mostu vznikají další "mosty". Alespoň tedy obrazně. Dokončují tu kavárnu Pontes, která chce spojovat dva světy - lidí zdravých a těch se zdravotním postižením. Právě oni tu totiž budou pracovat a obsluhovat hosty.

Michal Grill má syna na vozíčku, také proto pomáhá postiženým.

Podnik se nachází v těsné blízkosti Kamenného mostu. Každý, kdo jde od Velkého náměstí, si jí všimne. Z terasy je krásný výhled přímo na most. Podávat se tu nebude jen káva, ale i různé dobroty k jídlu.

"Plánujeme takovou babiččinu kuchyni - chceme péct vlastní zelňáky, dělat jablka v županu, zemlbábu a další," uvedl majitel Michal Grill, který ve městě provozuje také Pí local club. V nabídce kavárny najdete také speciální produkty z čokolády.

"Kdybych odmítl negramotného kluka, byl bych srab"

To všechno bude mít na starosti šestice lidí se zdravotním postižením, kteří zde budou na poloviční úvazek. "Každý má samozřejmě jiný stupeň postižení, musíme zjistit, co nakonec zvládnou. Teoreticky bych chtěl, aby nebylo rozděleno, kdo je kuchař a kdo je obsluha, aby všichni uměli všechno. Je ale jisté, že někteří všechno zvládat nemohou," vysvětluje Grill.

"Máme tam jednoho kluka, který neumí číst ani psát, ale je chytrý a hrozně to chce dělat. Řekl jsem si, že kdybych ho odmítl, byl bych srab. Vymýšlíme piktogramy a jiné grafické prvky, aby se mohl uplatnit. Celý systém se musí zjednodušit, aby to fungovalo," dodává.

Grill nemá strach, že by se lidé "báli" chodit do takového podniku. Na vysoké škole pracoval v ústavu sociální péče, takže je zvyklý. "Je pravda, že většina lidí neví, jak se ke zdravotně postiženým chovat. Ani to nemůžou vědět, když s nimi nepřicházejí do styku. Ale i v tom vidím přínos projektu, protože skutečně budeme vytvářet mosty mezi těmito dvěma světy."

Na opravu objektu získal pětimilionový grant

Pro handicapované to bude jejich první zaměstnání - mají možnost pracovat jen v podobných podnicích a v Písku zatím takový nebyl. Na práci se prý moc těší, nejraději by začali okamžitě. "Zatím ale moc nechápou, co to zaměstnání znamená. Neznají ten princip. Poprvé v životě si vydělají peníze," popisuje usměvavý majitel.

Na koupi a opravu objektu, ve kterém dříve byly automaty a říkalo se mu Skleník, získal evropský grant pět milionů korun. Z něj se budou také vyplácet mzdy zaměstnancům. Od loňského října celý objekt proměnil a zmodernizoval, aby byl nyní bezbariérový včetně zahrádky.

Čtyřicetiletý Grill má syna na vozíku, takže ví, jaké jsou s tím trable. Všechno v kavárně je uzpůsobené tomu, aby si tam vozíčkář nejen mohl dát kávu, ale rovnou i pracovat.

Čas od času bude Pontes nabízet i kulturní program. Spíše se bude jednat o menší akci, například akustické koncerty nebo autorské čtení knih. Na páteční zahájení provozu se zatím žádná speciální akce neplánuje. "Bojujeme s penězi, protože máme větší spoluúčast, než jsme předpokládali. Budeme rádi, když to vůbec stihneme," dodává Grill.