V jihočeské Putimi nedaleko Písku odhalili při tradičních slavnostech sochu

V jihočeské Putimi nedaleko Písku odhalili při tradičních slavnostech sochu Švejka (23. 8. 2014). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dobrý voják Švejk má v Putimi sochu. Čtrnáctou ve světě, první v Česku

  • 15
Po světě už je třináct soch dobrého vojáka Švejka, ale v České republice doposud chyběla. Od sobotních 13 hodin už to neplatí. V jihočeské Putimi nedaleko Písku ji při tradičních slavnostech odhalili u kamenného mostu. Na slávu dorazilo asi pět set lidí.

V obci chtěli sochu Švejka postavit už v roce 2008, ale plány zhatily povodně, když o rok později Putim zaplavila velká voda. Nakonec se to podařilo až letos, symbolicky sto let od vypuknutí 1. světové války, tedy v době, v níž se světoznámý příběh spisovatele Jaroslava Haška odehrává.

Josef Švejk

Hrdina satirického protiválečného románu Jaroslava Haška, je světově známou postavou. Jeho příběhy byly přeloženy do 58 jazyků a patří k nejčtenějším dílům české literatury. První díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války vyšel před 93 lety, 1. března 1921. Hrdina se ale objevil již v Haškových dřívějších povídkách.

„Protože není známější obec v Jihočeském kraji ve vztahu k první světové válce a není známější prostý voják této války, než je Josef Švejk, rozhodli jsme se, že tyto záležitosti spojíme,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola při představování díla.

Bronzová socha stála 410 tisíc korun a vytvořil ji jihočeský sochař František Svátek. Vytvořit se ji podařilo i díky sbírce Sdružení přátel Putimi.

Slavnosti začaly v pravé poledne mší v místním kostele za padlé vojáky. Akce se účastnili nejen místní, kterých v obci žije pět set, ale i další stovky lidí z okolí. Všichni byli především zvědaví, jak bude socha vypadat.

Josef Švejk je ztvárněn v životní velikosti, vysoký je přibližně 180 centimetrů a váží bezmála 200 kilogramů. Toho, kdo mu pohladí levou nohu, prý přestanou bolet kolena.

„Sochař Svátek se nechal inspirovat literární předlohou, takže má na sobě uniformu,“ upřesnil starosta Putimi Petr Matouš. Socha byla na místě už s předstihem, ale až do slavnostního odhalení byla zakrytá bedněním.

Další sochy Švejka jsou například na Slovensku v Humenném, ale i v Polsku a na Ukrajině. V Putimi podle starosty turisté najdou několik míst z filmu Poslušně hlásím, ve kterém v hlavní roli exceloval Rudolf Hrušinský.

„Při příchodu Švejka do vesnice okolo rybníka si můžete všimnout putimské kostelní věže v pozadí. Natáčel se zde také záběr s babičkou, jak dává Švejkovi bramboračku. Naleznete zde i filmovou policejní stanici, ve skutečnosti jde o soukromý domek. Poznáte jej podle pamětní cedule připomínající natáčení i repliky historické cedule c.k. policejní stanice,“ uvedl starosta.

Přímo naproti stanici je kamenný most, přes který Švejk přechází. Ten se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazněji poničen.

,