Policisté kontrolují auta na česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti.

Policisté kontrolují auta na česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Do Čech nechceme, říkají Syřané kousek za hranicí. Policie zostřila hlídky

  • 664
V příhraničních obcích Apfoltern a Rainbach je několik desítek syrských uprchlíků. Tvrdí, že chtějí zůstat v Rakousku, přesto na hraničních přechodech stojí čeští policisté a kontrolují projíždějící auta.

Za malou rakouskou obcí Apfoltern patnáct minut jízdy od česko-rakouských hranic stojí nenápadný světlý dům. Kdyby okolo něj několikrát za hodinu nekroužila rakouská policie, minete jej bez povšimnutí.

Bydlí v něm syrští uprchlíci. A jsou tak velmi blízko České republice, která kvůli nim postavila na jihočeské hraniční přechody policisty. Ty kontrolují většinu projíždějících automobilů. A hledají běžence, kteří se snaží dostat do Čech.

„O kontrolách na hranicích víme. My do Čech jít nechceme,“ říká starší zhruba šedesátiletý syrský uprchlík a poklidně potahuje z dýmky před domem v Apfolternu. Ve skupině funguje jako kápo a má hlavní slovo. „Jeďte do Rainbachu, tam jsou desítky uprchlíků, kteří míří dál,“ říká muž.

Reportáž z Calais

Jak to vypadá v uprchlickém táboře na francouzském pobřeží.

Súdánci v Calais mají z nového domova radost. Místo stanů si staví vlastní...

„Spali tady u kostela, ale už jsou pryč. Teď jsou jen v Apfolternu. Nikomu se současná situace nelíbí, každý má strach, co bude. Obzvlášť v tak malém městě,“ říká jeden z obyvatel Rainbachu ve čtvrtek v noci. Mluví tiše.

Starosta Rainbachu Friedrich Stockinger ale obyvatele uklidňuje a říká, že s běženci zatím problémy nejsou. „V Apfolternu jich je dvanáct, v Rainbachu zhruba třicet. Jsme s nimi kontaktu, rychle se učí německy. Ptali jsme se na jejich plány, někteří chtějí zůstat, mladší pak jít studovat do Vídně, najít si tam bydlení a práci,“ popisuje starosta Stockinger.

Když se MF DNES k domu vrátí a promlouvá s jedním z obyvatel, z domu začnou další křičet, že reportéři jsou extremisté a zavolají policii. Ta přijede neuvěřitelně rychle - do tří minut.

„Měli strach a mají strach neustále. Tento dům funguje jako azylová pomoc,“ říká policista a umravňuje Syřany, kteří mezitím vyšli z domu a pokřikují. Dlouho mu přitom trvá pochopit, proč se vůbec česká média o situaci v příhraničí zajímají.

O tom, že ministr vnitra Milan Chovanec posílil kontroly na hranicích, prý ani neví.

Policisté na hranicích si vybírají hlavně dodávky

„Oni to řešit nechtějí, jsou rádi, když uprchlíci půjdou z jejich země dál,“ říká český policista na státní hranici na adresu rakouských kolegů.

Opatření v příhraničí jsou přitom mimořádná. Policisté stojí na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti a vybírají si zejména dodávky a větší osobní automobily, které kontrolují. Další v civilu pak procházejí v okolním terénu a po úzkých příjezdových silničkách do Čech.

„Policie České republiky je na různá rizika týkající se nelegální migrace na našem území připravena,“ komentuje ministr vnitra Milan Chovanec.

Jenže obyvatelé českého příhraničí si to nemyslí. Znervózňuje je zejména to, že běženci jsou pár kilometrů od hranic a slova policejního prezidenta Tomáše Tuhého, že policie má připravené různé scénáře, jak na migrační vlnu reagovat, je neuklidňují.

„Od policie nemáme žádné informace, ani nás o situaci nikdo neinformoval. To, že policisté stojí na hranicích, jsem si všimla až ráno při cestě do práce,“ říká starostka Dolního Dvořiště Helena Panská a dodává, že obec není na migranty připravena a nemá ani prostory, kde by je mohla ubytovat.