Z domů na okraji Týna nad Vltavou jsou chladicí věže nepřehlédnutelné. Snímek...

Z domů na okraji Týna nad Vltavou jsou chladicí věže nepřehlédnutelné. Snímek je focený z rozhledny Semenec vzdálené šest kilometrů od elektrárny. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Temelíně zřejmě přibude jen jeden blok, řekl ministr Mládek

  • 10
Ne dva, ale jeden blok by se měl dostavovat v Jaderné elektrárně Temelín. Na setkání s jihočeskými podnikateli to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Původně byly v plánu dostavby dva bloky. Vláda však letos na jaře odmítla dát společnosti ČEZ garance na budoucí ceny elektřiny, čímž se dostavba Temelína zastavila.

„Hlavním důvodem byl strach, že bychom se dostali do situace jako s fotovoltaickými elektrárnami, kdy platíme 42 miliard korun ročně na černé panely v polích,“ řekl podnikatelům Mládek. Tendr se podle něj ani nevyvíjel příliš dobře. Ze soupeření ruské a americké firmy se prý stala taková parodie na studenou válku.

Vláda nyní zpracovává návrh řešení jaderné energetiky. „Reálná varianta je, že by prioritou byla dostavba pouze jednoho bloku v Temelíně a pak by následoval blok v Dukovanech,“ naznačil Mládek.

Otázkou je, jakým způsobem se bude výstavba nových bloků financovat. Je velmi těžké dopředu odhadovat návratnost takového projektu. Počítat ekonomiku elektrárny, která bude stát za 10 až 15 let a fungovat dalších šedesát, je podle Mládka za současných podmínek jako věštění z křišťálové koule.

Zájem o dostavbu mají i Korejci a Číňané

Ministr také prohlásil, že jaderná energetika je strategickou investicí. „Plynová krize ukázala, že jaderná elektrárna je z národního hlediska jedním z nejbezpečnějších zdrojů, co se týká dodávek. Palivo se dá nakoupit na tři roky dopředu a to jak z americké, tak ruské strany,“ poukázal Mládek.

O dostavbu Temelína má zájem už pět firem, nikoli tři jako ve zrušeném tendru. Kromě japonskoamerického Westinghousu, francouzské Arevy a česko-ruského konsorcia MIR.1200 se chtějí do případného tendru přihlásit ještě Korejci a Číňané.

Mládek si však neumí představit, že by v Česku stavěla jadernou elektrárnu právě čínská firma. „Český občan má čínské výrobky spojené spíše se špatně fungujícím fénem než bezpečnou jadernou elektrárnou,“ dodal.