Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Vakcína z jihu Čech ochrání dobytek před chorobami přenášenými klíšťaty

  • 0
Jihočeští vědci slaví další úspěch. Odborníci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích vyvinuli novou vakcínu, která chrání dobytek před chorobami přenášenými klíšťaty. Je již patentovaná a v současné době ji testují v Mexiku.

Aby se mohla vakcína používat v praxi, je podle biologů nutné najít firmu, která by udělala poslední testy a začala ji vyrábět. Vědci tvrdí, že by se mohla nejvíc uplatnit u chovatelů dobytka v Jižní Americe a v Austrálii.

Odborníci z Biologického centra totiž připomínají, že klíšťata nejen přenášejí závažné nemoci na člověka, ale způsobují i mnohamilionové škody na chovném skotu.

Budějovičtí vědci se soustřeďují na vývoj vakcíny proti klíštěti už několik let. U parazita objevili bílkovinu s názvem Ferritin 2, která chrání klíště před otravou železem z nasáté krve.

„Pomocí vyvíjené očkovací látky se vytvoří v těle zvířat protilátky, které tuto bílkovinu blokují, a tím zabraňují klíštěti trávit krev,“ uvedla za Biologické centrum referentka publicity Daniela Procházková a dodala, že zatím se vakcína testovala na králících a dobytku.

„Klíště je oslabeno, přestává sát a často umírá. Řada patogenů i bakterie, jež způsobují lymskou boreliózu, potřebují po přisátí klíštěte čas, než se v parazitovi namnoží. Až poté nakazí napadeného hostitele. Takže by se pomocí naší vakcíny mohlo některým přenosům nákazy zabránit. Vakcína má teď sedmdesátiprocentní účinnost,“ popisuje Ondřej Hajdušek z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Dodal, že způsob přípravy a využití vakcíny pro ochranu domácích zvířat proti evropskému klíštěti byl již prodán formou licence. Mnohem větší ekonomický přínos je však prý očekáván od vakcín proti severoamerickému klíštěti a zejména proti klíšťatům, která v teplých oblastech, jako je Střední a Jižní Amerika, jižní Afrika a Austrálie, způsobují závažné choroby a úhyn dobytka.

O vývoji vakcíny proti onemocněním přenášeným klíšťaty pořádají budějovičtí vědci ve čtvrtek a v pátek mezinárodní pracovní setkání v Českém Krumlově.

 „Sejdou se zde vědecké špičky v oboru výzkumu klíšťat z celého světa. Cílem je vyvinout lidskou vakcínu proti lymské borelióze,“ uvedla Procházková.