Domem Ilony Matašovské a Stanislava Ullmana v Putimi na Písecku se v červnu...

Domem Ilony Matašovské a Stanislava Ullmana v Putimi na Písecku se v červnu 2013 prohnala povodeň. Vánoce celá jejich rodina již tráví v opraveném domě. Nejvíc práce, prostředků a času zabrala rekonstrukce kuchyně. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V červnu měli v domě dva metry vody. Do Vánoc vše stihli obnovit

  • 8
V kuchyni na stole hoří na věnci svíčky. Všichni se usmívají. Doma vládne vánoční pohoda. Ještě před půl rokem tomu tak nebylo. Ilona Matašovská a její přítel Stanislav Ullman si spolu se čtyřmi dětmi koupili na apríla dům v Putimi na Písecku, který jim za dva měsíce přesně na den vyplavila Blanice.

Doma měla rodina skoro dva metry vody. V jejich očích byla bezmoc, beznaděj, zoufalství. Dnes říkají: Díky pomoci lidí jsme vše zvládli.

Ilona Matašovská a Stanislav Ullman nikdy žádnou povodeň nezažili. Když kupovali dům v Putimi, věřili, že roky ani žádnou nezažijí. Sotva si nanosili do domu věci, přišla velká voda. A vzala vše.

"Tehdy jsme vůbec nevěděli, co máme před povodní dělat a následně pak ani odkud začít uklízet. Díky lidem a vašim čtenářům se nám podařilo nakoupit vše potřebné a situaci vyřešit. Dnes už máme vše zařízené a splácíme hypotéku. Jsme šťastní," říká Matašovská.

Jejich byt se proměnil. Vše je připravené tak, že až příště začne Blanice stoupat, spoustu vybavení před špinavou kalnou vodou a bahnem zachrání.

"Kuchyni máme nově z masivu, aby vydržela v případě povodně a stačilo ji omýt. Původní z lepených desek se nasákla vodou a byla na vyhození," ukazuje šestatřicetiletá Ilona Matašovská. V domě tráví první Vánoce a druhé společné s devětatřicetiletým přítelem Stanislavem Ullmanem.

Život se jim vrátil do normálních kolejí. Děti chodí do škol v Písku, oni do práce. A z povodně se ponaučili.

"Máme zásobu krabic a beden, do kterých před povodní vše nandáme, odneseme, uchráníme a odejdeme. Vše jsme kupovali tak, aby to bylo snadno a rychle rozebíratelné a vystěhovatelné," říká Matašovská.

Vyčistí mlýnský náhon

V samotné Putimi už škody po povodni také vidět nejsou. Obecní úřad na příští rok připravuje rekonstrukce některých silnic či chodníků a zejména vyčištění mlýnského koryta.

"Máme spočítáno, že je v něm jedenáct tisíc kubíků sedimentů, nánosů, písku a štěrku. Už po povodni v roce 2009 jsme začátek náhonu vyčistili, kompletně vybagrovali, ale dnes už znovu nánosy koukají i nad hladinu," říká starosta Petr Matouš.

V to, že mlýnský náhon může výrazně pomoci uchránit před vodou domy nejblíže Blanici, věří ve vsi téměř každý. "Když bude koryto vyčištěné, bude mít voda volnou cestu, zvýší se průtok a nerozlije se tolik ve vsi," říká například jeden z obyvatel. Putim už požádala o dotaci na vyčištění náhonu.

Putim po letošní katastrofě zažila největší pomoc lidí od ničivé povodně v roce 2002. Lidé však ještě zcela vyhráno nemají. Nyní je čekají klíčové měsíce.

Otázkou totiž stále zůstává, co udělá mráz s vyplavenými domy. Zda jejich zdivo díky vysoušečům a teplému létu už bylo zcela suché, a nebo jej mrazy poškodí.