Spolkový dům ve Slavonicích byl postaven ze sbírky místních obyvatel v roce 1932. V sobotu byl otevřen pro rekonstrukci. | foto: ČTK

Z ostudy Slavonic je moderní nízkoenergetický Spolkový dům

  • 1
Přes dvě stě lidí se v sobotu sešlo, aby si prohlédlo opravený Spolkový dům ve Slavonicích. Cena celého projektu, ve které je i vybavení domu a náklady na jeho dvouletý provoz, dosáhly 54 milionů korun. Z 90 procent tuto částku pokryla evropská dotace, zbytek doplatila Slavonická renesanční společnost.

"Zdá se to jako sen. Před deseti lety jsme se z nerozvážnosti rozhodli, že opravíme německý Spolkový dům. A teď tu před ním stojíme," říkala nadšeně Olga Žampová ze Slavonické renesanční společnosti, která za rekonstrukcí stojí.

Budova má sloužit hlavně různým sdružením. "Ve Slavonicích panuje čilý spolkový život, možná jsme rekordmany v počtu spolků na hlavu. Na 2 500 obyvatel jich máme bezmála patnáct," vypočítala Žampová.

Při sobotní akci si lidé prohlédli model slavonického náměstí. Spolkový dům stojí za řadou domů, které zdobí náměstí.

O rekonstrukci Spolkového domu se zasloužila Slavonická renesanční společnost, kterou vede Olga Žampová (na snímku).

Dříve německý Spolkový dům byl postaven ze sbírky místních obyvatel v roce 1932. Významně sloužil k demonstraci němectví v tehdy německých Slavonicích. Po válce připadl městu Slavonice a sloužil jako společenské zázemí. Vznikalo tu například místní JZD. V roce 1982 se dům začal přestavovat na kino, k tomu ale nakonec nedošlo. Objekt byl uzavřen a postupně chátral.

"Je fajn, že se sem vrací opět život. Jen je škoda, že uvnitř bylo dřevěné obložení natřeno na bílo. Kdyby tam byly jen palubky, bylo by to podle mého hezčí," řekla při prohlídce jedna z návštěvnic.

Budova je opravena do moderního střihu. "Jedná se o rekonstrukci domu ze 30. let minulého století v přísných podmínkách městské památkové rezervace. Dům bude fungovat v nízkoenergetickém režimu. Je zde sál pro stovku návštěvníků, kanceláře i zázemí pro návštěvníky," představil přestavbu jeden z dvojice autorů projektu, architekt Štěpán Valouch z kanceláře Opočenský Valouch architekti.

Stavba má mnohá unikátní řešení. Je zateplená zevnitř, betonový monolit tvoří krov střechy a v závěsu nese stropy nižších podlaží. Vytápění kombinuje plyn, dřevo, dřevěné pelety, je využita i rekuperace vzduchu.

"Okna a dveře jsou zasklena izolačním trojsklem ve speciálních dřevěných profilových rámech," doplnil stavbyvedoucí firmy Podzimek Michal Rys.