Nadále platí povinnost pustit zpět do vody kapra, který má 70 centimetrů a více. (Ilustrační snímek)

Nadále platí povinnost pustit zpět do vody kapra, který má 70 centimetrů a více. (Ilustrační snímek) | foto: Viktor Krus

Petrův zdar! Rybářům na jihu Čech ve středu začíná sezona

  • 0
Sportovní rybářská sezona je tady. Pětadvacet tisíc jihočeských rybářů se chystá do oblíbených revírů, které už svaz díky teplému počasí zarybňuje. Chystá mistrovství světa a zdražil povolenku o sto korun.

Pro rybáře je to magické datum, které je tučným písmem vyznačené v mnoha kalendářích. Přijde už tuto středu 16. dubna. Začíná sezona lovu v pstruhových vodách, které se otevřou po měsících čekání. Díky teplému počasí obsadili břehy i rybáři chytající kapry, pro které neplatí žádné časové omezení.

Do více než padesátky revírů vyrazí tisíce sportovních rybářů, pro něž si jihočeský svaz připravil hned několik novinek a změn. O 100 korun zdražuje cenu územní povolenky. Dospělý za roční zaplatí 1 400 korun, v pstruhových revírech 1 500 a celosvazová stojí 2 000 korun.

Zásadní je také nové omezení. Na jednu krajskou povolenku může rybář na jihu Čech ulovit nanejvýš 50 kusů. "Pokud chce chytat dál, musí si koupit novou. Chceme tím eliminovat ty, kteří mají tendenci dělat si z rybaření byznys. Omezení se dotkne zhruba tří procent rybářů, kteří si ovšem odnesou 20 procent z celkového počtu ulovených ryb," vysvětlil Milan Hladík z jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Upozornil, že loni rybáři v krajských revírech vylovili více než čtvrt milionu kusů. Nadšenců s prutem bylo celkem 40 tisíc, z toho je 25 tisíc Jihočechů.

Nasadí ryby za 28 milionů korun

Protože je letos příznivé počasí, začalo už zarybňování. Do revírů hodlá svaz nasadit 23 druhů ryb za 28 milionů korun. "Pro zahájení pstruhové sezony máme připraveno asi 30 tisíc kusů pstruha duhového, sivena i potočáka. Začali jsme už 4. dubna a vysadili jsme také asi 300 metráků kapra, z toho do Lipna sto," pokračoval ve výčtu Hladík.

S mimořádným zarybněním svaz počítá také před událostí roku, kterou bude mistrovství světa v lovu ryb na umělou mušku, jež se odehraje ve Frymburku od 27. května do 2. června.

Mezi další změny patří zpřísnění minimální míry okouna, která je nově 20 centimetrů. "I nadále platí povinnost pustit zpět do vody kapra, který má 70 centimetrů a více. Loni jsme oficiálně zaznamenali 383 případů, z toho nejvíc - 101 na Hněvkovické přehradě," upozornil Tomáš Kepr ze svazu.

Zmínil, že nově více vycházejí vstříc také rybářům z okolních krajů, kteří si kupují krátkodobé povolenky. Ty budou mít zpravidla o trochu delší platnost, například týdenní platí hned deset dnů.

Noční čtyřhodinová přestávka

Na Hněvkovické přehradě a s velkou pravděpodobností i na Lipně se bude moci v létě lovit po celý den bez čtyřhodinové přestávky mezi půl nocí a čtvrtou ranní. To umožní výjimka ze zákona, o kterou svaz požádal.

"Cílem je třeba i redukovat nějaké dravce, například sumce, protože ti se přes den chytit nedají. Pokud dostaneme povolení pro Lipno, včas rybáře seznámíme s podrobnostmi," doplnil Hladík.

Ne všichni však možnost lovit přes léto non-stop vnímají pozitivně. "Podle mého názoru to není správné a otevírá to možnosti pytlákům a dalším, kteří se nechovají podle pravidel, protože nebude zajištěná dostatečná kontrola," domnívá se rybář Pavel Bálek z Českých Budějovic.

Kontroly a pravidelný dohled má v kraji na starosti kolem 600 členů stráže. Loni provedli asi 1 600 pochůzek na pstruhových revírech, dohromady jich bylo 14 500.

"Zjistili 1 300 přestupků proti rybářskému právu. Zadrželi 230 povolenek. Mezi nejčastějšími prohřešky je lov na více prutů nebo mimo zákonem stanovenou dobu," řekl Kepr.

Částečný zákaz chytání na Lipně

Začátek sportovní rybářské sezony částečně poznamená také sucho, nedostatek vody se projevil především na Lipně.

"Zatím kvůli tomu došlo jen k jedné malé úpravě na malém Lipně. Poklesem hladiny vznikla u Hůrky nedaleko Černé v Pošumaví laguna o rozloze asi půl hektaru, na které jsme vyhlásili zákaz rybolovu. Nařizuje to i zákon a bylo by to nesportovní," oznámil Hladík s tím, že zákaz platí až do odvolání. V tomto případě dokud hladina nevystoupí opět nahoru.

Také letos, v poslední části roku, čeká rybáře boj s predátory, především kormorány. Někde bude možný i jejich částečný odstřel kvůli snižování populace, týká se období od září do března.

"Už jsme se kvůli tomu setkali i s myslivci. Nejde nám o to, střílet chráněné ptáky, ale chceme ochránit především původní populace říčních druhů ryb, které dokázali zimující kormoráni takřka vyhladit," zdůraznil Hladík s tím, že hlavní bude stále především plašení a střelba bude omezená.