Na bezpečnost ve Vimperku bude kromě policie dohlížet i bezpečnostní agentura.

Na bezpečnost ve Vimperku bude kromě policie dohlížet i bezpečnostní agentura. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hlídači, do ulic. Vimperk povolá při potížích soukromou agenturu

  • 2
Strážníků máme sice dost, ale občas na pomoc zavoláme i soukromou bezpečnostní agenturu. Tak uvažují zastupitelé ve Vimperku. Novinku odsouhlasili navzdory tomu, že agentura nebude mít žádné pravomoci. Jen stejné jako jakýkoliv obyvatel města.

Část zastupitelů a obyvatel upozorňuje, že agentura na "hlídání" veřejného pořádku je vyhazování peněz. Vimperští dlouhodobě kritizují bezpečnost ve městě. Problematické je zejména soužití místních a Romů.

Problémy ve Vimperku

Podzim 2011 Obyvatelé tvrdí, že v ulicích není bezpečno, lidé jsou přepadáni a v obavě z pomsty incidenty nehlásí.

Listopad 2011 MF DNES upozorňuje v reportáži na konkrétní problémy ve městě. Radnice výtky zlehčuje, posiluje však hlídky strážníků. Místní sepisují petici. Dělnická strana sociální spravedlnosti svolává protestní akci, sejde se na tři sta lidí. Po akci večer dva neonacisté v místní restauraci napadnou zpěvačku Tonyu Graves.

Srpen 2013 Podnikatel chce do bývalého hotelu Vltava nastěhovat sociálně slabé a Romy. Zvedá se vlna nevole, vznikají petice, protesty.

Září 2013 Po debatě muž plány ruší a místo ubytovny bude v hotelu dům pro seniory a nabídka sociálních služeb.

O využití služeb bezpečnostní agentury začali Vimperští hovořit letos na podzim poté, co soukromá firma chystala nastěhovat sociálně slabé a Romy do bývalého hotelu ve městě. Z toho nakonec sešlo (více čtěte zde).

Přesto si nyní zastupitelé odsouhlasili pojistku. Hlídače, kteří by procházeli ulicemi a strážníkům a policistům hlásili případné konflikty, přestupky nebo trestné činy.

"Zdá se mi, že už opravdu blbneme. Máme dost vlastních městských strážníků, policistů a budeme sem zvát někoho, kdo nemá žádné pravomoci, a ještě mu za to budeme platit," řekl zastupitel Jaroslav Zámečník (KSČM).

S jeho kritikou malých pravomocí souhlasil i starosta Bohumil Petrášek (VPM). Podle něj však bezpečnostní agentura umí jednat s lidmi v krizových situacích a její členové by byli odvážnější při hlášení přestupků či trestných činů než obyvatelé, kteří se často bojí msty.

Naopak podle zastupitele a bývalého starosty Pavla Dvořáka (SNK-ED) je potřeba mít agenturu připravenou a mělo se tak stát už dávno. Sám to navrhoval před dvěma lety, když poprvé lidé kritizovali bezpečnost v ulicích. "Doufám, že nebude potřeba ji povolávat, ale měla by to být záloha," podotkl Dvořák.

Strážníci tvrdí, že je ve městě klid

S návrhem přišel už na přelomu srpna a září zdejší podnikatel a majitel hotelu Zlatá hvězda Zdeněk Kutil. Kritizoval práci městských strážníků. "Věřím, že přítomnost bezpečnostní agentury by mohla zvýšit počet oznámených přestupků městské policii," uvedl Kutil.

Část obyvatel se obává nárůstu násilí, jiní tvrdí, že jsou to vyhozené peníze. "Všichni přece víme, jací lidé v bezpečnostních agenturách pracují. To nejsou žádní beránci, kteří by chtěli chodit a uklidňovat situaci. Akorát to vyvolá další potíže," říká obyvatelka města paní Jana.

Vimperská městská policie slouží nonstop a pracuje u ní čtrnáct lidí. Podle strážníků je nyní v ulicích města klid. "V tuto chvíli není pochyb, že není potřeba bezpečnostní agenturu povolávat," komentoval vrchní strážník Peter Macorlík.

Nejbližší město, které služeb bezpečnostní agentury v minulosti využilo, jsou Volary na Prachaticku. Na rozdíl od Vimperka ale nemají vlastní městskou policii a agenturu využily jen nárazově, zejména v době městských slavností a letní turistické sezony. "Procházeli ulice a kritická místa, byli ve styku s policií. Oni sami nemohou udělat vůbec nic, ale upozorňovali policii," popsala starostka Volar Martina Pospíšilová.

Pravidla, za kterých bude moci Vimperk agenturu povolat, nyní bude město teprve připravovat.