Obyvatelé Vimperka si stěžují na problémy s komunitou nepřizpůsobivých obyvatel

Obyvatelé Vimperka si stěžují na problémy s komunitou nepřizpůsobivých obyvatel jedno z míst, kde bydlí, jsou staré činžovní domy v Pasovské ulici. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ve Vimperku mají problémy s Romy, strážníky tu ale na ulici nepotkáte

  • 19
Radnice ve Vimperku na Prachaticku nařídila strážníkům, aby častěji kontrolovali problematické ulice, bary a herny, kde Romové prodávají drogy, nabízejí prostitutky a okrádají lidi. MF DNES ale zjistila, že večer, kdy je Romů venku nejvíce, strážníci objíždí okrajové části, nebo stojí na dvoře u státní policie.

Městští strážníci a policisté ve Vimperku zvolili zvláštní taktiku. Ve městě, kde jsou problémy s Romy, se ve večerních hodinách příliš neukazují. Vypozoroval to redaktor MF DNES, který situaci sledoval v pondělí a v úterý.

Kvůli Romům radnice nařídila policistům, aby přitvrdili, mají častěji kontrolovat problematické ulice, bary a herny. Výsledek "posílené činnosti" strážníků je ale přesně opačný. Strážníci večer, kdy je Romů v ulicích nejvíce, buď objíždí okrajové části města jako v úterý v noci, nebo stojí na dvoře státních policistů jako v pondělí.

Že by prošli město pěšky, se v nejkritičtějších hodinách ani jeden večer od 21 hodin do půlnoci nestalo.

Je pondělí, po 21. hodině a terénní nissan vimperských strážníků přijíždí na dvůr služebny obvodního oddělení policie. Zajíždí za dům a strážníci jdou dovnitř a téměř dvě hodiny se odsud nehnou. Proč tam přijeli a co tam dělají, není jasné.

Ve 23 hodin se v horním patře služebny zhasne a strážníci odjíždí od policistů přes náměstí Svobody na svou služebnu. Tam se zdrží pár minut a ve čtvrt na dvanáct už jsou na čerpací stanici Robin Oil pod hlavní silnicí z Vimperka na Strážný, kde se zastavili kvůli občerstvení.  Zde se zdrží dvacet minut. Pak projedou ulice na sídlišti a za dalších 15 minut jsou zpět na své služebně.

Policie zatím vyhodnocuje statistiky

Tak strávili hodiny, kdy je v centru města nejvíce rušno a kdy třeba u výpadovky na Strážný postávaly prostitutky, ač to vyhláška zakazuje.

"Proč jste to nehlásili, když jste to viděli? Proč jste nevolali městskou policii? Dejte mi to písemně a já to budu s městskou policií řešit, to je závažný problém," říká starosta Vimperka Bohumil Petrášek. MF DNES mu proto zaslala e-mail s přesnými záznamy, kdy a kde se strážníci pohybovali a co se dělo v centru města.

V úterý večer pak byli strážníci pracovitější. Objížděli město, zejména okrajové části. Centrum ale také do půlnoci ani jednou neprošli a lidi nezkontrolovali.

Bývalý starosta a opoziční zastupitel Pavel Dvořák míní, že městská policie nefunguje, jak má. "Takový výsledek mě šokuje a udivuje. Je to očividně výsledek výkonnosti městské policie, která se nejen že nezlepšila od odvolání vrchního strážníka, ale zřejmě zhoršila. Městská policie musí fungovat, stojí ročně 6,5 milionu korun," míní zastupitel Dvořák.

Prachatičtí policisté byli ve středu skoupí na slovo. „Nyní vyhodnocujeme statistiky trestné činnosti, abychom mohli dát ucelenou informaci,“ řekla prachatická mluvčí Martina Joklová s tím, že prý není možné jednoduše říci, jestli policie už přikročila k bezpečnostním opatřením, či nikoliv a případně k jakým.