Jitka Lněničková a Jiří Kozel při slavnostním zahájení výstavy.

Jitka Lněničková a Jiří Kozel při slavnostním zahájení výstavy. | foto: Štěpán Rosenkranz, Správa NP a CHKO Šumava

Ve Vimperku po 300 letech vyrábějí český křišťál, teď ho vystavují na zámku

  • 3
Vimperský sklář Jiří Kozel oživil po 300 letech ve Vimperku dávno zapomenutou tradici výroby českého křišťálu. Více než 150 skleněných skvostů ze soukromých sbírek je momentálně k vidění na výstavě Šumavské poklady na zdejším zámku.

"Trvalo mi hodně týdnů přijít na správný postup výroby, jak tehdejší skláři pracovali, a snažil jsem se k němu přiblížit," říká současný vimperský skelmistr Jiří Kozel.

Číši z českého křišťálu věnoval Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a ta bude brzy vystavena ve vimperském zámku, kde je teď k vidění unikátní výstava Šumavské poklady - sklo ze soukromých sbírek.

"Význam výroby českého křišťálu pro dějiny českého sklářství je nesmírný a její vznik je úzce svázán právě s Vimperskem, kam se po více než třech stech letech znovu vrátila," vysvětluje Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

Výstava skla, která na vimperském zámku potrvá až do 31. října a pořádá ji Správa NP a CHKO Šumava, je v mnoha ohledech výjimečná.

"Jedná se o naprosto unikátní soubor šumavského skla, jehož jednotlivé části se po výstavě vrátí do soukromých sbírek a už je asi nikdo nikdy neuvidí pohromadě, protože někteří majitelé již nikdy nemusí souhlasit s jejich vystavením," doplňuje kurátorka výstavy Jitka Lněničková.

Sama využila svých po léta budovaných kontaktů s jednotlivými sběrateli a podařilo se jí je přesvědčit, aby své skvosty na výstavu zapůjčili.

Historie českého křišťálu

Psal se rok 1683 a jeden ze šesti vimperských skelmistrů Michael Müller otevřel nejzajímavější kapitolu v dějinách českého sklářství - poprvé vyrobil český křišťál. České křišťálové sklo zdobené rytinou a brusem pak záhy dobylo světové trhy a vládlo jim po celé 18. století. Tajemství výroby křišťálu se časem prozradilo, jeho výroba přestala být lukrativní a nakonec ve Vimperku definitivně zanikla.

Všichni z dvanácti soukromých vlastníků chtějí zůstat v anonymitě. Jedná se o majitele z Čech, Rakouska a Německa a leckdy jsou to i potomci šumavských sklářů.

Mezi více než 150 exponáty je řada unikátů - například skla z vrstveného zlatého rubínu zdobená bohatým brusem, která byla vyrobena kolem roku 1835 u Johanna Meyra v Adolfově u Vimperka nebo v Lenoře. Je zde i medaile z průmyslové výstavy ve Vídni, kterou v roce 1835 obdržel tento sklářský továrník z rukou rakouského císaře.

"Dětem se asi bude líbit nejvíc oranžový skleněný slon," uvádí vedoucí Muzea Vimperk Milena Smolová.

Brzy přibudou do stálé expozice na vimperském zámku i číše z českého křišťálu, který v 17. století poprvé vyrobil v Helmbašské sklárně u Vimperka slavný skelmistr Michael Müller.