Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Při volbách se kupčilo s hlasy, tvrdí opozice. Starosta Větřní to odmítá

  • 6
Starostu Větřní Antonína Kráka patrně čekají náročné čtyři roky. V pondělí se v obci se silnou romskou komunitou konalo ustavující zastupitelstvo, na kterém opoziční zastupitelé z Dělnické strany sociální spravedlnosti a také Volby pro změnu naznačili, že během voleb docházelo ke kupčení s hlasy romských voličů.

Sedmnáctičlenné zastupitelstvo opět zvolilo za starostu Antonína Kráka (ČSSD), místostarostou se stal Pavel Štindl (Nezávislí pro Větřní). V pětičlenné radě města usednou dva zástupci ČSSD, po jednom bude mít KSČM, hnutí ANO a Nezávislí pro Větřní.

Výsledky voleb ve Větřní

ČSSD 24,71% (5 mandátů) Nezávislí pro Větřní 14,91% (3)
DSSS 14,1% (2)
KSČM 11,19% (2)
Volba změny 10,43% (2)
ODS 8,68% (1)
TOP 09 8,22% (1)
ANO 2011 7,76% (1)

Hlasování bylo vcelku hladké až do okamžiku, kdy se o slovo přihlásil Miroslav Mleziva z hnutí Volba změny. Podle něj nebyly volby poctivé. Docházelo prý ke kupčení s hlasy.

„Korupce nemusí být vždy o penězích, ale třeba o uspořádání obecní zábavy a o chlebíčkách. Kdo si poskládá výsledky v okrscích, pochopí, zda a v čí prospěch k tomu docházelo,“ poukázal Mleziva. „Značná část občanů toto podezření bere jako fakt,“ dodal.

Z výsledků je patrné, že v prvním okrsku, který zahrnuje spodní část obce s problémovými ubytovnami a okolní místní části a osady, drtivě vyhrála ČSSD s 34 procenty. Naopak v horní části obce ČSSD získala kolem 20 procent a Dělnická strana sociální spravedlnosti měla až 16,5 procenta a byla na druhém místě.

Jakékoli pochybnosti o regulérnosti voleb nově zvolený starosta a zároveň krajský radní Krák odmítl. „Pokud měl někdo podezření, že se tu něco takového dělo, měl to ohlásit. Krajský soud přitom neobdržel jedinou stížnost na průběh voleb,“ zdůraznil Krák.

Předsedovi místní organizace DSSS Otakaru Dvořákovi se nelíbilo, že je ČSSD se svými partnery vyřadila ze všech jednání.

„Vítězné strany braly dříve vždy v úvahu výsledek voleb. Dělnická strana obsadila třetí místo. Já jako lídr nejsem ani v radě. Dodnes nám nebylo nabídnuto místo v nějaké komisi, a jestli nás opět vyšachujete, svědčí to o tom, že z nás máte strach,“ řekl Dvořák.

Krák jej však upozornil, že to, že když nějaká strana skončí ve volbách na třetím místě, neznamená to, že musí mít nutně místo v radě.

„Jsou i případy, kdy vítěz voleb skončil v opozici. A volba výborů a komisí teprve bude,“ řekl Krák a DSSS vzkázal, že budou jen rádi, pokud městu pomůže řešit problémy ve spodní části obce.

Dvořák přitom není žádným politickým nováčkem. V zastupitelstvu seděl poprvé po volbách v roce 1994. Tři období reprezentoval ČSSD, jednou neúspěšně kandidoval za ODS.