Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský

Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vědci vyzvali ministra, aby odvolal ředitele Šumavy Stráského

  • 76
Odvolejte ředitele šumavského parku Jana Stráského. Takový požadavek zaslala ministrovi životního prostředí stínová vědecká rada parku, v níž zasedají odborníci. Vadí jim, že Stráský použil chemii v boji proti kůrovci. Ministr Tomáš Chalupa se zatím nevyjádřil.

Vědci argumentují v otevřeném dopise tím, že Jan Stráský porušil zákon. "Dvěma nejvíce alarmujícími případy nedodržování zákona a naprosté neprofesionality a nekompetentnosti současného vedení parku je nepovolené a navíc neodborné rozmístění otrávených lapáků a trojnožek v chráněném území a také absence plánu péče, kterým je správa parku povinna se řídit. Je nejvyšší čas pana Stráského odvolat," zdůvodňuje výzvu k odvolání předseda stínové rady Jakub Hruška.

Text otevřeného dopisu najdete zde

Rada má dvacet členů a vznikla jako reakce na sestavení nového poradního orgánu vedení parku, v němž mají vědci minimum křesel.

Stráský namíchl vědce tím, že v parku rozmístil biocidy otrávené kmeny stromů, které mají hubit kůrovce. K takovému kroku ale neměl výjimku ze zákona, který použití chemie na Šumavě zakazuje. To Stráský věděl.

"Zvolená metoda tlumení kůrovce je navíc zcela nevhodná pro národní park a příliš se pro svoji toxicitu vůči veškerým živočichům nepoužívá ani v hospodářských lesích," argumentuje další vědec z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Petr Doležal.

Stráský zvažuje tvrdší postup proti kůrovci

Jan Stráský dopoledne tvrdil, že o žádné výzvě k odvolání neví. "Nemám čas bádat nad tím, jestli někdo s takovým návrhem přijde. Problém je to velmi složitý a nebudu už komentovat něco, co někdo pošle jinam, než mě, i když jsem to dříve dělal," řekl Stráský a rovnou se pustil do protiútoku.

Chemie se podle něj v parku používala i v předchozích letech. Letos prý v parku o rozloze 69 tisíc hektarů použila správa parku 115 litrů biodiců, zatímco loni ještě za minulého vedení 298 litrů a v roce 2008 pak rekordních 5 115 litrů. Trojnožek bylo letos po Šumavě rozmístěno 1 255, což je o 169 méně než loni.

"V případě, že bychom biocid neaplikovali včas, hrozilo by zbytečné pokácení desítek tisíc zdravých stromů," dodal Stráský.

Dříví, které nyní správa parku označila ke kácení nebo už vytěžila, je letos o třetinu více, než loni. "To nás vede k přemýšlení, nemáme-li vyjednávat o tvrdších podmínkách v boji proti kůrovci," popíchl vědce Stráský.