Kvůli broukovi může ČR přijít až o desítky procent smrkových lesů.

Kvůli broukovi může ČR přijít až o desítky procent smrkových lesů. | foto: Petr Doležal

Vědci začínají bojovat s lýkožroutem severským, který pochází z tajgy

  • 1
Klasický kůrovec má při požírání smrkových lesů nového spojence. V Česku se rozšiřuje nový druh - lýkožrout severský. Lepší obraně vůči novému škůdci má napomoci pětiletý výzkumný projekt, jemuž se začali věnovat entomologové z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

„Pravděpodobná příčina šíření lýkožrouta severského z jeho původního území, kterým byla severská tajga od Švédska po Sibiř, je klimatická změna a rozšíření smrkových porostů na nepůvodní stanoviště,“ řekl Petr Doležal z Laboratoře aplikované fyziologie hmyzu Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd.

Teorii o šíření díky klimatickým změnám podporuje i skutečnost, že dříve nebyl lýkožrout severský zaznamenáván v nadmořských výškách nad 600 metrů, přičemž v současnosti se vyskytuje i nad 1 000 metrů nad mořem.

Jiný zeměpisný původ, ale i vývoj lýkožrouta severského se podepsaly na jeho odlišnosti proti dříve studovaným druhům - lýkožroutu smrkovému a lesklému.

„Mezi rozdíly v biologii těchto škůdců patří třeba různá odolnost proti chladu, jiné chování při vyhledávání hostitelských stromů či jiná denní doba, kdy brouci na stromy naletují,“ sdělila referentka publicity Biologického centra Daniela Procházková a dodala, že lýkožrout severský ničí smrčiny nejvíc na severovýchodní Moravě a ve Slezsku.