Malíř a restaurátor Karel Hrubeš namaloval v prostorách českokrumlovského divadla 4 velkoformátová plátna (6,5m x 3m) s motivy figur propojených se symbolikou čtyř živlů, která budou během letošních Slavností pětilisté růže zdobit věž

Malíř a restaurátor Karel Hrubeš namaloval v prostorách českokrumlovského divadla 4 velkoformátová plátna (6,5m x 3m) s motivy figur propojených se symbolikou čtyř živlů, která budou během letošních Slavností pětilisté růže zdobit věž | foto: Ladislav Němec , MF DNES

Věž v Českém Krumlově ozdobí obří plátna se zbrojnoši a rytíři

  • 0
Zámecká věž v Českém Krumlově bude vypadat podobně jako na konci 16. století. Za dva týdny této dominantě města na Vltavě dodají původní tvář čtyři obří plátna se zbrojnoši a rytíři. Umístěná budou ve věžních nikách. Postavy na plátnech budou symbolizovat základní živly - oheň, zemi, vodu a vzduch.

Na renesanční památce vydrží minimálně po dobu Slavností pětilisté růže od 22. do 24. června. Potom bude záležet na počasí. Plátna o rozměrech 6,5 krát 3 metry od českokrumlovského umělce Karla Hrubeše horolezci nainstalují 20. června.

"Při rekonstrukci věže v 90. letech minulého století jsme ještě přesně nevěděli, co v nikách bylo. Proto zůstaly prázdné. Po dalších výzkumech už víme, že tam byly figury, které ztělesňovaly oheň, vodu, zemi a vzduch. Cílem akce je proto připravit nádhernou podívanou na věž, tak jak ji lidé znali v předchozích staletích," říká kastelán Pavel Slavko.

Zámecká věž

Tato nejstarší část hradu a zámku pochází už z počátku 13. století. Za vlády Viléma z Rožmberka prošla renesanční přestavbou. Roku 1591 pokryl Bartoloměj Beránek-Jelínek věž i Hrádek figurálními malbami. 

U zrodu replik stál Ladislav Pouzar z českokrumlovského souboru Proradost. Dal dohromady tým, ve kterém byli památkáři, historikové, kastelán hradu a zámku, ale i esoterici. "Společně jsme dospěli k tomu, že na věž umístíme figurální motivy, které budou vycházet z barevnosti a kompozice postav na Hrádku," líčí Pouzar.

"Počítačově jsme poskládali figury z Hrádku a výsledek promítli na plátno. Každou postavu jsem maloval zhruba den. Používal jsem běžné akrylové a tónovací barvy," popisuje svou práci malíř a restaurátor Hrubeš, který obrazy namaloval na speciální lehká bavlněná plátna.