Studentka Jana Šmitmajerová rozjíždí projekt Věci z recy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Studentka chce naučit Čechy recyklovat. Tvoří hezké věci z odpadu

  • 3
Od dětství se Jana Šmitmajerová věnovala kreativní tvorbě. Dnes při studiu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích rozjíždí nový projekt Věci z recy. Jeho cílem je nahradit nudná dárkové balení. Originální výrobky tvoří studentka z recyklovaných materiálů.

Základní techniky výtvarných činností si Jana Šmitmajerová osvojila v kroužcích, které od dětství navštěvovala. "Doma jsem si často vyráběla vlastní společenské hry. Náklonnost k originálnímu umění mi vydržela dodnes. I v dospělosti jsem vyhledávala další placené kurzy," popisuje čtyřiadvacetiletá studentka ekonomické fakulty.

Rozjezdy 2013

Soutěž pro začínající podnikatele a studenty s nápady na byznys pořádá společnost T-Mobile. Partnerem je i MF DNES, jejíž zástupce byl také v porotě při jihočeském kole. Jana Šmitmajerová vyhrála studentskou kategorii.

Její kreativita ji přivedla k nápadu obchodovat s věcmi z různých materiálů. "Celé to zatím funguje jen několik týdnů. Původně jsem si představovala, že budeme balit dárečky do recyklovaných materiálů. Postupně jsme se s přítelem zajímali o to, co vše se dá vyrobit. Momentálně pracujeme na sukýnkách z recyklovaného tylu, špercích, věcech do bytu, inspiračních obrazech. Setkáváme se také s velkým zájmem o stojánky na šperky. Tím směrem půjde naše cesta. Kromě balení se tedy pustíme i do dekoračních předmětů,“ vysvětluje rodačka z Písku.

Tvrdí, že už je alergická na drahá klasická balení. Jejich nabídka bude nízkonákladová, motivační a dostupná všem. Zatím funguje pouze e-shop, ale od podzimu plánuje studentka oboru Řízení a ekonomika podniku otevřít kamennou prodejnu v Českých Budějovicích.

Studentka Jana Šmitmajerová rozjíždí projekt Věci z recy. Nabízí i sukýnky z
Studentka Jana Šmitmajerová rozjíždí projekt Věci z recy. Nabízí i sukýnky z

"Získáme tak větší přístup k lidem. Co po nás budou požadovat vyrobit, to jim splníme. Vždy se dojímám, když vidím ve Spojených státech či Anglii jmenovky nebo programy na stoly. U nás se takové kvalitní a propracované věci vidí málokdy. Propojím tak své pracovní životy," přemýšlí budoucí inženýrka.

Kromě studia a projektu Věci z recy totiž ještě pracuje jako koordinátorka společenských akcí ve své vlastní agentuře. Oficiálně už tři roky zařizuje maturitní plesy a nevěstám organizuje jejich velký den.

Janě Šmitmajerové pomohla soutěž Rozjezdy. Umístila se na prvním místě ve studentské kategorii. Spolu s přítelem se snaží o úspěch. Během pár dní rozprodali 120 výrobků mezi své přátele a známé. Počítají také s myšlenkou recyklačního klubu.

V Rakousku je třídění samozřejmostí

"Lidé nám budou nosit správně zrecyklované materiály, které následně zpracujeme. Na oplátku si od nás vyberou zboží. Naučíme tak národ třídit odpad. Stále nechápu, proč to tady ještě nefunguje. V Rakousku je to samozřejmostí," rozčiluje se studentka.

Za svůj cíl si vzala převychovat český národ, o čemž snila už jako malá holka. "Samozřejmě jsem ale ráda i za to, co jsem doteď dokázala. Jsem vděčná rodičům, kteří mě podporují. Tatínek o soutěži Rozjezdy vůbec nevěděl. Nechápal, proč potřebuju vyrobit nábytek z palet. Jako truhlář to ale zvládl. Maminka mě naopak celou dobu povzbuzovala. Jsem zvědavá, co mě v životě ještě čeká. Vše se vyvíjí zvláštním směrem. Před studiem ekonomické fakulty jsem netušila, že ji budu studovat," zamýšlí se s úsměvem Jana Šmitmajerová.