Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Budějovice zdražily po pěti letech vodu, i tak je jednou z nejlevnějších

  • 0
Lidé v Českých Budějovicích zaplatí od dubna za každý kubík vody o 1,55 koruny více. Přesto tam zůstává pitná voda v porovnání s podobnými krajskými městy jednou z nejlevnějších v republice.

V krajském městě už se dalo zdražení očekávat. Pět let se cena pitné vody neměnila. Stálo za tím i tvrdé vyjednávání politiků, kteří odmítali přistoupit na nepopulární opatření.

„Od roku 2012 zůstávala cena stejná, zatímco vstupy rostly. Tím se začaly rozevírat pomyslné nůžky mezi výnosem z vodného a stočného a mezi potřebou investic a dalších nákladů spojených s dodávkou pitné vody,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Holický.

Porovnání ceny vody

Č. Budějovice 63,56 Kč bez DPH
H. Králové 78,52 Kč bez DPH
Platba za pevnou složku je v Hradci o 140 korun vyšší než v Budějovicích.

Další podobně velká města platí jednosložkovou cenu. Při přepočtu mají dražší vodu než v Budějovicích v Olomouci, Zlíně, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem a Liberci. Přibližně stejná cena je v Jihlavě.

Od 1. dubna tak vzrostla cena o 1,55 koruny za kubík a nyní za něj odběratelé zaplatí 73,09 koruny s DPH. „Byly to těžké úvahy, ale rozhodli jsme se, že ekonomicky vyrovnáme vztah mezi výnosy a náklady,“ uvedl Holický. V Budějovicích se platí takzvaně dvousložkově. Pevná složka zůstává stejná a začíná na 966 korunách ročně za nejmenší vodoměr.

Dubnové zdražení nemusí být poslední. Holický upozornil, že v příštích letech chystá stát razantní navýšení poplatků za odběr surové vody a také za vypouštění odpadních vod. Životadárná tekutina je stále vzácnějším artiklem a v době sucha v létě roku 2015 se ukázalo, jak rychle se mohou zásoby tenčit.

Hlavní část pitné vody pro Budějovice pochází z nedaleké římovské nádrže a nakupuje se od Jihočeského vodárenského svazu. „I zde vstupní cena vzrostla o šest až sedm procent,“ zmínil náměstek. Pokud stát skutečně přistoupí k navýšení poplatků, je pravděpodobné, že cena pitné vody dál poroste, a to nejen v Českých Budějovicích, ale v celé zemi.

V celorepublikovém srovnání na tom není krajské město vůbec špatně. Ve většině srovnatelně velkých městech platí obyvatelé více. Ať je to Hradec Králové, Zlín, či Liberec. „V Karlových Varech je to specifické. Za pevnou složku tam lidé platí skoro tři tisíce korun ročně a za kubík pak 57,50 koruny,“ zmínil Holický.

Budějovice za pronájem vodohospodářské soustavy ročně inkasují do rozpočtu 204 milionů korun, část jde zpátky do oprav. Vodovody a kanalizace pro město spravuje společnost Čevak. Z poslední doby je nový vodovod třeba ve Štítného ulici u Lannovy třídy, nová přeložka bude také mezi sídlištěm Máj a Vltava. Na obnovu se často dostane v souvislosti s rekonstrukcemi ulic.