Tisíce vodáků vyrážejí o víkendu na jihočeské řeky. Snímek je z Vyššího Brodu.

Tisíce vodáků vyrážejí o víkendu na jihočeské řeky. Snímek je z Vyššího Brodu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vodáci berou jihočeské řeky útokem. Podnikatelé věří v silnou sezonu

  • 1
Stále raději volí vodáci ubytování pod střechou. Jihočeské kempy proto nabízejí více lůžek v pokojích a stavějí podsadové stany. A některé také zdražují. Novou možnost zastavení při sjíždění vody budou mít lidé v Písku.

Zážitky s přáteli, trocha adrenalinu a spousta zábavy. To jsou tři důvody, pro které vyrážejí vodáci za dobrodružstvím na řeky. Po loňském suchu vypadají v současné době podmínky pro sjíždění toků v jižních Čechách příznivě. Každoročně je zdolávají desítky tisíc lidí. Podle počtu rezervací kempy a půjčovny lodí odhadují, že letos zájem ještě stoupne.

„Myslím, že sezona bude velmi silná. Odpovídá tomu i počasí a zdá se, že lidé chtějí jižní Čechy a Vltavu vidět. Mají tu záruku dostatku vody, Lipno neustále upouští. Minimální stav, dvacet kubíků, je krásná rychlá voda a lidem je tady navíc dobře. Vydalo se jich sem opravdu hodně, kempy jsou našlapané už teď. Vidím to ve vodáckém kempu Viking ve Větřní - mají plno o víkendech i na srpen,“ říká Luboš Havlíček z agentury Odysea.

„S loděmi a rafty jsme na tom stejně. A vyšší zájem je znát i podle lidí, kteří chtějí informace o tom, jak je voda splavná. Rozdáváme hodně mapek, kde je vyznačený každý jez od Vyššího Brodu až po Boršov číslem, trasa, kudy se splouvá, a podobné informace,“ dodává Havlíček.

Kurzy pro děti

Odysea půjčuje kanoe a rafty převážně na Vltavu ve Vyšším Brodě, Rožmberku, U Vikinga na Krumlovsku, Českém Krumlově a ve Zlaté Koruně. Roli ve stále přibývajícím počtu tuzemských dovolenkářů hraje i bezpečnostní situace v zahraničí.

„Děláme i vodácké kurzy pro děti. Také školy ustoupily od poznávacích několikadenních zájezdů do zahraničí, které byly třeba jazykové, a je vidět, že chtějí více spojovat v domácím prostředí sport s kulturou. Je to jedna z nejlevnějších možností, jak udržet kolektiv pohromadě a užít si legraci,“ dodává Havlíček.

Současně se ale majitelé kempů shodují také v tom, že požadavky vodáků rostou. Dnes už jim nestačí jen postavit stan, rozdělat oheň, posedět u kytary a ráno plout dál. Kempy proto nabízejí také připojení na wifi, elektřinu a větší komfort v ubytování.

„Trend je takový, že vodák nechce riskovat zmoknutí ve stanu, a pokud je to možné, snaží se najít ubytování pod střechou. Reagujeme tím, že jsme ve třech kempech naší společnosti postavili nové pokoje a letos jsme doplnili nabídku o takzvané podsadové stany,“ podotkl za půjčovnu lodí Ingetour Pavel Kolouch. Stany s pevným základem a dvěma lůžky zvýšily kapacitu kempů Pod hrází ve Vyšším Brodě, Nahořanech a ve Vltavanu v Českém Krumlově.

Chybí potřebné zázemí

Letos si vodáci za pobyt v nejednom jihočeském kempu ale také připlatí. Nárůst cen se pohybuje kolem deseti procent. „Všechny kempy se snaží zvýšit kvalitu ubytování, stravy, investují do sociálních zařízení a podobně, deset procent tak není nijak velké zdražení. Musíme ale reagovat mimo jiné na ceny energií,“ shodují se provozovatelé kempů.

A sami vodáci jim dávají za pravdu. „Na vodu s partou jezdíme už několik let a letos vyrazíme určitě také. Prohlédneme si cestou zajímavá místa a večer posedíme v kempu. V dnešní době jsou už samozřejmostí mobilní telefony s internetem, a proto vítáme, když se můžeme v kempech připojit, abychom se podívali například na předpověď počasí. A za to si rádi nějakou korunu připlatíme,“ podotýká například Libor Král z Českých Budějovic. Opatrnější jsou vodáci při splouvání Otavy.

„Zjara byl menší zájem než v minulých letech. Ve druhé půlce června se nám lidé začali ozývat kvůli rezervacím. Na Otavě je problém se suchem, pokud se situace nezmění, za chvíli nebude voda. Loni bylo sucho, takže se ani nejezdilo ze Sušice, ale z Horažďovic. Letos to bude podle mě podobné, pokud nebudou nějaké noční přívalové deště,“ odhaduje provozovatel strakonického kempu Podskalí Michal Polata. Výhodu vidí naopak v městském kempu, protože lidé mají více možností, jak trávit čas.

Vodáci Otavu sjíždějí rádi, chybí jim ale zázemí v Písku. „Z Radešova do Sušice je hodně peřejí. Od Strakonic na Písek je už voda klidná. Škoda ale je, že pak v Písku není kde zastavit, projít se po městě, přespat,“ potvrzuje Libor Král.

Otázkou vybudování vodáckého a turistického kempu se město Písek zabývá řadu let. Záměr se stal i jedním z bodů strategického plánu města. V budoucnu by se proto vodákům mohlo také toto přání splnit. Jedním z míst, kde by mohl nový kemp vzniknout, je totiž areál současné úpravny vody na levém břehu řeky Otavy. V příštím roce má být zahájena výstavba nové úpravny na Hradišti.

„Po jejím dokončení bude stávající úpravna zrušena a bude nutné rozhodnout o dalším využití území. Jednou z posuzovaných variant jistě bude možnost demolice objektů a vybudování kempu včetně potřebného zázemí,“ říká místostarosta Písku Josef Knot.