Jiří Březina se svou prvotinou.

Jiří Březina se svou prvotinou. | foto: Dan Materna, MAFRA

Jihočech se vsadil s kamarádkou a napsal úspěšný detektivní román

  • 0
Jihočech Jiří Březina sklízí úspěchy s detektivkou Na kopci. Svoji románovou prvotinu zasadil do prostředí Šumavy. Nyní už pracuje na další knize. Na začátku všeho přitom byla hádka s kamarádkou.

Jiří Březina se nejdříve přel a následně vsadil s kamarádkou, že dokáže napsat podobně silnou detektivku jako severští spisovatelé Stieg Larsson nebo Jo Nesbo. A navíc se obejde bez potoků krve a morbidních vražd.

Českobudějovický rodák svou sázku vyhrál. Nakladatelství Motto mu před časem vydalo knihu Na kopci. Březina se volně inspiroval několika místy na Šumavě. Román o skrytých vzpomínkách v koutech duše sklízí úspěchy. Kladně jej hodnotí kritici, vyšel už druhý dotisk.

"Nejlepší česká detektivka, kterou jsem v poslední době četla," píše například čtenářka Kateřina na serveru Kosmas.cz. Kritička MF DNES Alena Slezáková dala v recenzi knize 75 procent a ocenila výborně vystavěný příběh.

Co se stalo s Marii na kopci?

Rok 2000. U zapadlé vesničky Výtoň v podhůří Šumavy se malé Marii zjeví na kopci Svatý Tomáš anděl. O dvanáct let později se student žurnalistiky Milan vydává na poutní místo, aby sebral dostupné materiály a vyslechl svědky. O proslulé události chce napsat diplomovou práci a článek do novin.

Postupně naráží na indicie, které naznačují, že slavné výtoňské zjevení se možná neodehrálo tak, jak se traduje. Církev ho odmítá uznat, Marie nyní pracuje v nonstop baru, k minulosti se nechce vracet a trpí úzkostí.

Setkání s bývalou policistkou Helenou, která opustila Prahu a usadila se právě ve Výtoni, otevře Milanovi oči. Díky své bývalé profesi poznala, že dítě nejspíš čelilo trýznivému zážitku. Stala se Marie obětí zločinu? Tak vypadá klíčová zápletka Březinova debutu.

"Pustil jsem hlavního hrdinu do světa a víceméně zapisoval, co právě dělá. V polovině příběhu jsem zjistil, že mi chybí druhá postava, která by tomu dala směr. Postava Heleny se tedy do románu vyloženě vnutila. Pachatele jsem ale znal už od začátku," líčí 33letý Březina.

Vedle Prahy se hlavní část knihy odehrává na Šumavě. Předobrazem knižní Výtoně byla Březinovi obec Přední Výtoň a osada Svatý Tomáš u Lipenské přehrady. "Mám k tomuhle místu osobní vztah. Na tamním Vítkově Hrádku jsem se ženil, rodiče manželky mají ve vsi chalupu," říká Březina.

Jako inspirace pro knižní svatý kopeček mu posloužil kopec Marta nad Frymburkem, jehož vrchol zdobí kaplička. "Postavy jsou však vymyšlené. Prý se ve vesnici o knize mluvilo, ale žádné negativní reakce jsem nezaznamenal," líčí Březina.

V románu hraje velkou roli novinářské prostředí. To se mladému spisovateli podařilo vykreslit zcela věrně a barvitě, přestože čerpal jen z vyprávění kamarádů.

Tvrdí, že literární ambice v něm byly skryté už od dětství a sázka s kolegyní byla startérem. "V první třídě jsem začal psát román o pravěkém lovci. Miloval jsem knížky Eduarda Štorcha. Popsal jsem sto stran a pak jsem si dal na dlouho od literatury pokoj. Sbíral jsem sice jedničky ze slohu, ale pohltila mě hlavně hudba," dodává.

Tentokrát už bude i mrtvola

V současnosti má rozepsanou další detektivku. "Chci se znovu věnovat postavám, které se vyrovnávají s něčím neobvyklým. Tentokrát se ale více přiblížím tradičním pravidlům detektivky. Oproti knize Na kopci přitlačím na pilu, konečně se objeví i mrtvola," plánuje Březina.

Pracuje jako copywriter, zpracovává reklamní a marketingové články. Každý den tak přichází do styku s psaním, ale práci důsledně odděluje od tvorby doma. Tu bere jako relax.

"Přirovnal bych to k rozdílu mezi stavařem a architektem," přemýšlí Březina, který miluje chození po horách a věnuje se elektronické hudbě. Stál i u zrodu českého vydání knihy Manuál (Jak se dostat na vrchol hitparády). Po několika letech se nyní přesouvá z Prahy zpět do Českých Budějovic.