Výlov rybníka Rožmberk na Třeboňsku.

Výlov rybníka Rožmberk na Třeboňsku. | foto: Petr Topič, MAFRA

V Jihočeském kraji začnou výlovy, rybáři zatáhnou Rožmberk, Svět i Dehtář

  • 0
Produkční rybáři hlásí průměrnou sezonu, kterou ovlivnilo chladné jaro i letní deště. Díky nim se však podařilo v některých rybnících doplnit ztráty vody. Výlovy rybníků odstartují v říjnu.

Rožmberk, Svět nebo Dehtář. To jsou nejznámější ze stovek jihočeských rybníků, na kterých zatáhnou na podzim rybáři své sítě.

Hlavním měsícem výlovů má být i kvůli teplejšímu začátku podzimu říjen, ale výlovy budou pokračovat i v listopadu. Očekává se průměrná produkce, kterou ovlivnilo chladné jaro a deštivý přelom července a srpna. Díky němu se rybářům alespoň v některých oblastech podařilo vypořádat s vodním deficitem, který trval kvůli suchým létům dvě sezony.

„Kvůli vyhřáté vodě a menšímu obsahu kyslíku odkládáme výlovy velkých rybníků a zatím lovíme jen menší nádrže. Chceme předejít problémům. Stav vody se u nás ale nijak zásadně nezlepšil,“ konstatoval předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Výběr z výlovy rybníků v Jihočeském kraji

Rybářství Třeboň
14.–16. 10. Rožmberk
17.–21. 10. Tisý velký
31. 10.–4. 11. Záblatský
17.–18. 11. Krčín
21.–24. 11. Svět

Rybářství Hluboká
17. 10 Blatec
27.– 29. 10. Munický
31. 10.–3. 11. Dehtář
7.–8. 11. Volešek

Blatenská ryba
5.–6. 10. Starobor
15. 10. Podkostelní
26.–28. 10. Labuť
1.–3. 11. Milava

Právě třeboňská společnost je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Letos má v plánu vylovit z 250 rybníků přibližně 2 300 tun tržní ryby, především kapra.

Celkově rybářství obhospodařuje 450 rybníků s osmi tisíci hektary vodní plochy a na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty.

Největšími rybníky, které se chystá letos společnost lovit, jsou Rožmberk, Svět, Krčín a Velký Tisý, známý mimo jiné i rozsáhlou ptačí rezervací. V loňském roce jen výlov největšího českého rybníka Rožmberka sledovalo přes 40 tisíc lidí. A i letos bude na jeho hrázi připravený doprovodný program i s ochutnávkou rybích specialit.

„Na základě kontrolních odlovů bude rok průměrný, zjara jsme měli problémy s nedostatkem vody. Do některých nádrží jsme také museli dosazovat více ryb, zejména kvůli povodním v roce 2013 a vlně veder z následujících let,“ dodal Malecha.

Alespoň částečně se situace zlepšila na rybnících, kde hospodaří Rybářství Hluboká. Těch je asi 150 a největším z nich je Dehtář. Včetně něj budou na podzim lovit Hlubočtí dvě třetiny svých rybníků a začít chtějí poslední týden v září Zbudovským.

„Tam vylovíme první tržní rybu a můžeme začít s hodnocením úspěšnosti roku z hlediska přírůstků. Ten ovlivnilo jak chladnější jaro, tak i fakt, že mnohé rybníky se naplnily až při letních deštích,“ popsal hlavní zootechnik Aleš Kříž.

Například v rybníku Vlhavském, který má přes sto hektarů, stále chybí 50 centimetrů vody. Podobné je to i s Mydlovarským rybníkem u Zlivi. Přesto, že se sucho místy stále projevuje, stav není možné porovnávat s minulým rokem, kdy byl nedostatek vody kritický.

Kromě Dehtáře bude k největším lákadlům rybářského podzimu v okolí Hluboké nad Vltavou patřit i výlov Munického rybníka, s nímž jsou už tradičně spojené hlubocké slavnosti. „Jinak jsme připraveni prodávat ryby na každém výlovu. Cena výběru i první třídy kapra bude přímo na hrázích 70 korun za kilogram,“ podotkl Kříž.

Krajské školní hospodářství bude svůj plán výlovů schvalovat až příští týden. Ani rybáři z Protivína totiž nemají příliš kam spěchat - stejně jako v jiných částech kraje totiž musí výlovy o několik týdnů posouvat. Důvodem je sucho, které trvá především na středisku v Netolicích na Prachaticku. Jinak je ale podle rybářů letošní rok ve všech ohledech průměrný.

„Střediska Protivín a Strakonice jsou z hlediska stavu vody na normálu. Na Netolicku, kde je rybníků nejvíc, ale deficit pořád vnímáme. Deště zvládly doplnit prakticky jen to, co se odpařilo, jenže voda v rybnících se nestihla vyměnit,“ podotkl obchodní zástupce firmy Rostislav Lukáš.