Jednotlivé druhy škeblí, které žijí v Jordánu. Zleva - velevrub malířský,

Jednotlivé druhy škeblí, které žijí v Jordánu. Zleva - velevrub malířský, velevrub nadmutý, škeble říční a škeble rybničná. | foto: Akademie věd ČR

Vypouštění Jordánu v Táboře komplikuje sběr vzácných škeblí

  • 0
Vypouštění vodní nádrže Jordán v Táboře, která se chystá na odbahnění, doprovází i záchrana vzácných škeblí z jejího dna. Sbírat se ale mohou jen ve dnech, kdy je teplota nad nulou. Na obnažených březích bez vody by totiž umrzly. Kvůli škeblím muselo být dokonce vypouštění nádrže v polovině prosince přerušeno.

"Snižování hladiny a sběr mlžů nemůžeme provádět, pokud teploty klesnou pod nulu. Sběr by samozřejmě stoplo i případné zamrznutí Jordánu," vysvětlil Jiří Peterka z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Čtyři druhy mlžů najdou dočasný azyl ve Štičí líhni Esox Tábor. Odsud se pak do vyčištěné nádrže vrátí. "Konkrétně se jedná o škebli rybničnou, říční a velevruba malířského a nadmutého. Velevrub malířský přitom patří mezi kriticky ohrožené a škeble rybničná mezi silně ohrožené živočichy," zdůraznil Peterka.

Biologové procházejí břehy nádrže Jordán a sbírají vzácné škeble.

Zcela bez vody má být Jordán, jehož největší hloubka dosahuje 12 až 15 metrů, zhruba do léta. Do té doby čeká nádrž i výlov. Atraktivní bude zejména tím, že se tu naposledy konal před 181 lety. "Bohužel, termín vám nyní neřeknu. Záleží na mnoha okolnostech," krčí rameny ředitel štičí líhně Oldřich Pecha.

Jordán se vypouští už od prosince. Šestnáctého ale muselo být vypouštění přerušeno právě kvůli tomu, že bylo příliš chladno a hrozilo, že škeble na březích bez vody umrznou. V pondělí 2. ledna vypouštění opět začalo. Přerušení vypouštění Jordánu ale přibrzdilo přípravy na jeho odbahnění.

"Pokud nebude dlouhodobě mrznout, tak nejde o nic vážného. Horší by to bylo v opačném případě," uvedl Pavel Hudler, ředitel společnosti Daich, která bude nádrž čistit.

Tábor čeká na potvrzení dotace. V nejhorším zasáhne starosta

Komplikace se škeblemi podle Hudlera způsobilo zdržení vypouštění Jordánu. "O mlžích jsme samozřejmě věděli. Hladina ale měla začít klesat ve druhé polovině září, aby se je podařilo sesbírat ještě předtím, než začne mrznout. Termín ale nabral více než dvouměsíční skluz," nastínil.

Začátek prací na čištění nádrže zásadně ovlivnila skutečnost, že táborská radnice stále nemá na stole potvrzení o možnosti čerpání dotace z Evropské unie. Očekávala ho přitom už v říjnu.

Celkové náklady na vyčištění nádrže jsou 466 milionů korun. Z toho slíbená dotace činí 375 milionů. "Na ministerstvu financí mě stále ujišťují, že peníze dostaneme. Ale trvá to už příliš dlouho a jsme z toho všichni nervozní," neskrývá zklamání starosta Jiří Fišer.

Pokud mu potvrzení nepřijde do konce týdne, je prý připraven vyrazit do Prahy osobně. "Vypravil bych se za ministrem financí Miroslavem Kalouskem," uzavřel Fišer s tím, že vlastní odbahňování je naplánované na září.