Klášter ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku

Klášter ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku | foto: MF DNES

Vyšebrodský pivovar by mohli dostat zpět mniši vyhnaní komunisty

  • 2
Mniši ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku možná dostanou při majetkovém vyrovnání s církvemi zpátky zchátralý klášterní pivovar. Zlatý mok tu vařili 500 let a pivovar prosperoval až do roku 1950, poté z něj mnichy vyhnali komunisté. Na jihu Čech by mohly církve dostat zpět tisíce pozemků.

Dnes je správcem vyšebrodského pivovaru Pozemkový fond. A cisterciácký řád, který se do kláštera vrátil začátkem 90. let, se o chátrající pivovar nemůže starat. "Budova má špatnou střechu, je částečné vyhořelá, takže každá zima se na jejím žalostném stavu silně podepíše," popsal převor vyšebrodského kláštera Jan Justin Berka.

Vláda ve středu schválením majetkového vyrovnání s církvemi udělala první důležitý krok na cestě k novému zákonu. Díky němu by se mohl církvím vrátit zabavený majetek, který nyní spravuje Pozemkový fond a Lesy České republiky.

Na jihu Čech jde především o pole, louky a lesy. Největší, tedy římskokatolická církev má ve své databázi dohromady přes 12 tisíc pozemků, s většinou z nich stále nemůže nakládat. "Budeme usilovat o navrácení 9 tisíc pozemků, které nám byly sebrány," uvedl Tomáš Smolek, který má v českobudějovické diecézi restituce na starosti.

Podle biskupského generálního vikáře Adolfa Pintíře má diecéze okolo 360 farností a u každé z nich bude církev uplatňovat nároky podle pozemkových knih.
"Máme přesnou evidenci majetku, který užíváme v současnosti, i toho, který nám byl zabraný. Jednotlivé farnosti mají většinou do 5 až 10 hektarů pozemků, někde to je i několik desítek hektarů," upřesnil generální vikář.

Některé obce už na odblokování církevního majetku čekají

Podle Pintíře nemůže církev počítat s navrácením pozemků, které jsou součástí šumavského národního parku. Přesto ale na úředníky biskupství čeká při přebírání majetku spousta administrativy a nové práce.

"Předpokládáme, že Pozemkový fond ty pozemky pronajal, že je nenechal ležet ladem. Převezmeme od něj smlouvy a budeme hledat, co se s tím dá dělat. Někde se třeba přihlásí starostové, kteří budou mít o naše pozemky zájem," uvažuje Pintíř.

Biskupství může už dnes počítat s tím, že starostové řady jihočeských měst a obcí se určitě přihlásí. Na odblokování církevního majetku už se těší například v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku i v Českém Krumlově.

"Církevní pozemky ve správě Pozemkového fondu zasahují do lokality, s níž počítáme pro bytovou výstavbu, i do školského areálu," potvrdil starosta Kardašovy Řečice Petr Nekut. V Krumlově zase blokovaný církevní pozemek brzdí využití zázemí bytového domu v Horní Bráně.