Bývalý šéf českobudějovické dopravky Václav Vališ (na snímku) vysvětluje soudu podivné okolnosti vyšetřování přestupku vlivného člena ODS Pavla Dlouhého.

Bývalý šéf českobudějovické dopravky Václav Vališ (na snímku) vysvětluje soudu podivné okolnosti vyšetřování přestupku vlivného člena ODS Pavla Dlouhého. | foto: Slavomír Kubeš , MF DNES

Vyšetřování přestupku podnikatele Dlouhého provázela řada podivností

  • 6
Zvláštní náhody provázely vyšetřování přestupku vlivného člena ODS Pavla Dlouhého a nehody dalšího známého podnikatele Miroslava Dvořáka. Vyplývá to z výroků svědků, kteří ve středu vypovídali v případu obžalovaného šéfa budějovické dopravky a dvou píseckých úředníků.

Spousta zvláštních náhod a nestandardních aktivit provázela vyšetřování přestupku vlivného člena ODS Pavla Dlouhého a nehody dalšího známého podnikatele Miroslava Dvořáka.

Vyplynulo to z výpovědí svědků, kteří ve středu vypovídali u píseckého okresního soudu v případu obžalovaného bývalého šéfa budějovické dopravky Václava Vališe a dvou píseckých úředníků Dany Martincové a Františka Rychlíka. Ti podle spisu pomohli tomu, aby Dlouhého přestupek byl nakonec promlčen. Úředníkům hrozí až pět let vězení, Vališovi, který údajně ovlivňoval vyšetřování i Dvořákovy nehody, osm let.

Policisté naměřili na Písecku Dlouhému 160 kilometrů v hodině v úseku, kde je devadesátka. Nestandardní jednání začalo hned druhý den. Za policistou Petrem Petrem z krajské dopravky přišel Václav Vališ a vyptával se na detaily případu. "Řekl jsem mu, kde se to bude řešit," řekl Petr.

Běžný řidič by za překročení povolené rychlosti o bezmála 70 kilometrů v hodině přišel o řidičský průkaz na půl roku až na rok. V případě Dlouhého se nestalo nic. Úřadům se přestupek nepodařilo během jednoho roku vyřešit, a byl promlčen. "Spis pana Dlouhého byl přidělen mně. Předvolala jsem ho, ale nepřišel ani se neomluvil," vypověděla u soudu úřednice Pavla Smolová. "Pak za mnou přišla paní vedoucí Martincová s tím, že si ten spis vezme," dodala.

Spis pak putoval do Týna nad Vltavou, odkud se v lednu vrátil do Písku. To už uběhly skoro čtyři měsíce od chvíle, kdy policisté Dlouhého změřili. Smolová pak byla měsíc a půl nemocná a po tu dobu se se spisem vůbec nic nedělo. Když se úřednice vrátila, začal Dlouhý vyměňovat advokáty, kteří se neustále z projednání omlouvali, a navíc vznášeli neustále námitky, které proces dále zdržovali, až uběhl rok, a případ byl promlčen.

U nehody podnikatele byl Vališ náhodou, jel z bowlingu

Ještě větší pochybnosti vyvolává případ dalšího vlivného podnikatele - Miroslava Dvořáka. Ten měl v listopadu 2009 v Budějovicích nehodu, při které zdemoloval služební Audi S8. Na místě bouračky se ještě před příjezdem policie objevil šéf dopravky Vališ, který se podle obžaloby snažil zamést nehodu pod koberec. K tomu prý nutil své podřízené.

Vališ tvrdí, že se u nehody ocitl zcela náhodou. Zrovna jel z bowlingu, když si všiml, že na Dlouhé louce je nehoda. Jak sám říká, "jel okolo, tak se toho ujal".

Policisté Radim Grohman a Radomil Metelka, kteří přijeli na místo, byli překvapeni, že vyšetřování nehody řídí jejich šéf, ač není ve službě.

Podle obžaloby je Vališ přinutil, aby rozbité auto nafotili tak, aby nevypadalo tak rozbité. Nehoda tak byla klasifikována jako malá s tím, že na voze byla škoda do 100 tisíc. Přitom podle šéfa odtahové služby, která vůz odvážela, muselo být každému jasné, že škoda na luxusním audi je mnohem vyšší.

Kromě Vališe jel zcela náhodou kolem nehody také zástupce ředitele jihočeských hasičů Zdeněk Kala. U soudu vypověděl, že zastavil i proto, že se coby hasič přes 20 let zajímá o dopravní nehody.

Proti Vališovi svědčí dva policisté

O to bylo větší překvapení soudce, že Kala nedokázal ani odhadnout, zda byla na voze, jehož pořizovací cena je několik milionů korun, škoda přes 100 tisíc. "Nedokážu to odhadnout," řekl.

Podnikatel Dvořák pak bez toho, aniž by se s někým bavil, z místa nehody odjel. Vališ později odjel s Kalou dořešit nehodu k Dvořákovi domů.

Ani to ještě nebyl konec podivných okolností. Dva policisté, kteří nehodu vyšetřovali, se rozhodli, že proti Vališovi budou svědčit. Metelku měl přitom od toho odrazovat Roman Schmidt - vedoucí odboru hlídkové služby budějovické policie. Ten za to nyní čelí žalobě a je postaven mimo službu.

Schmidt svou vinu popírá. Schůzku s policistou přiznává, zachytily ji totiž kamery. Chtěl se ho ale prý jen zeptat, zda jakožto bývalý člen pořádkové jednotky nemá ještě něco ze skladu. Metelka ale už u této jednotky nebyl tři čtvrtě roku. Soud byl odročen na říjen, kdy by měl být vynesen rozsudek.