Při měsíčku - fototisk na plátně od Jolany Kimlové | foto: Repro: MAFRA

Výtvarníci poskytli díla na pomoc rodině po zesnulých malířích Müllerových

  • 0
Velkou vlnu solidarity ukázali jihočeští výtvarníci i jejich kolegové z Prahy a Slovenska. Do českobudějovické galerie Hrozen dodali svá díla na výstavu, jejíž výtěžek půjde na podporu rodiny Igora a Jiřího Müllerových, jejichž životní a umělecká dráha se uzavřela nedávno během tří měsíců.

Osmdesátiletý malíř Jiří Müller zemřel loni na začátku října, jeho syn Igor odešel po těžké nemoci den před Silvestrem ve věku 47 let. Pozůstalá rodina žijící v Kamenném Újezdě je tak v náročné životní situaci. Petra Müllerová, Igorova manželka, zůstala sama s desetiletým synem a sedmiletou dcerou.

Pomoci jim má prodejní výstava s názvem Kolegové z kolegiality, která potrvá v Hroznu do této soboty. V kolekci je přes 80 prací od 58 malířů, grafiků a sochařů. Ceny děl se pohybují od 600 korun až po několik tisíc.

„Všechno jsou to hodnotné věci. Navíc jsou o třetinu lacinější než obvykle. Už se podařilo vybrat okolo 40 tisíc,“ říká Václav Johanus, grafik a majitel galerie Hrozen.

Obraz Petra Brátky

Fototisk na plátně od Jolany Kimlové

Dodává, že odevzdání děl od autorů bylo velice spontánní. Překvapilo ho, že tolik výtvarníků do toho šlo. Akci připravil ve spolupráci s Asociací jihočeských výtvarníků a galerií U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou. Na výstavě jsou i taková jména jako předseda Hollaru Vladimír Suchánek, Jiří Slíva nebo Renata Štolbová, která dodala obraz Návrat ztraceného syna.

„Připadalo mi to symbolické. Všichni se jednou někam vrátíme. Jirka i Igor už jsou doma. Jiřího Müllera jsem znala od svých 18 let. Bylo mi hodně blízké jeho výtvarné vyjadřování. Když jsem se opakovaně hlásila na vysokou školu, tak jsem se s ním radila a hodně mi pomohl. I potom jsme zůstali v kontaktu,“ líčí Štolbová.

Ona i Václav Johanus se shodují, že oba umělce vystihovala skromnost a slušnost. „Umělecká tvorba Jiřího Müllera i jeho další aktivity, například působení v Jihočeském nakladatelství, přesáhly hranice regionu,“ míní Johanus. Zažil s ním spoustu pracovních chvil, které se protáhly na celé dny.

„Jednou jsme pracovali týden u mě v ateliéru. Vyprávěl mi o svých celoživotních přátelích ze studií i hříších z mládí. Byl velmi upřímný a skromný. Tyhle vlastnosti po něm zdědil i Igor, který u svého otce získával první výtvarné zkušenosti. I když se jejich umělecké cesty později rozdělily, i Igora charakterizoval poctivý přístup k uměleckému hledání a tvorbě. O to víc je smutnější, že se jeho cesta uzavřela dřív, než stačil zúročit všechny své schopnosti, zkušenosti a nápady,“ podotýká Johanus.

Galerie je otevřená ve všední dny kromě pondělí od 10 do 17 hodin. V sobotu pak od 10 do 12 hodin.