Petr Fořt je nezávislý odborník, expert a konzultant pro výživu s více než...

Petr Fořt je nezávislý odborník, expert a konzultant pro výživu s více než dvacetiletou praxí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Výživový odborník smaží řízek z biokuřecího masa na kokosovém tuku

  • 2
Petr Fořt vytvořil program, na jehož základě je možné individuálně upravit jídelníček. Vypráví, jak pomáhal s výživou sportovcům, a odmítá diety propagované celebritami.

Petr Fořt se problematice výživy věnuje už více než 30 let. Své zkušenosti předává v podobě vědeckopopulárních publikací o výživě a v posledních letech také jako autor specifického systému hodnocení stavu výživy člověka v podobě autorského systému, takzvané nutriční typologie.

„Vytvořil jsem speciální program, díky kterému je možné zhodnotit výživový stav člověka, daný jeho individuálními dispozicemi i zdravotním stavem a na jeho základě navrhnout úpravy jídelníčku. Pokud například jste sacharidový typ, nebude vám konzumace masa dělat dobře. Tomu se říká personalizovaná výživa,“ vysvětluje.

Samozřejmě sám jde příkladem. Upravil si stravovací režim tak, že jí méně, ale kvalitně. Přitom není žádný výživový extrémista. Je to vidět například i z toho, že se neodříká ani smaženého řízku. „Připravím ho z biokuřecího masa, obalím v pohankové mouce a kukuřičné strouhance a usmažím na husím sádle, nebo kokosovém tuku na keramické, nebo nerezové pánvi.“

Pochopitelně se už dávno vzdal řady pokrmů, například hranolků a obecně fast foodu, pšeničných produktů či sušenek a tyčinek. K jídlu zasedne, až když má pocit, ‚že by něco snědl‘, což někdy může být jen dvakrát denně. Rozhodně preferuje domácí stravu před jídlem v restauracích, tím spíše v těch, které nezná.

Lidé si knihy přečtou, ale na způsob stravování kašlou

Před námi na stole leží některé jeho knihy, tu poslední K čemu jsou diety vydalo nakladatelství Ikar teprve před třemi týdny. „Napsal jsem spoustu knížek, ale říkám si, jestli to má vůbec nějaký efekt. Lidi si to přečtou, ale stejně na své zdraví a na způsob stravování kašlou. Proto má nadváhu více než padesát procent populace,“ konstatuje.

Sám do této skupiny rozhodně nepatří. Třikrát týdně totiž chodí do fitness centra, kde cvičí core, což je speciální trénink zaměřený na posilování středu těla. „Jezdím na kole, lyžuji, jen tenis a in-line brusle jsem už kvůli poškozené kyčli musel vzdát,“ říká muž, který 20 let působil jako poradce ve výživě pro desítky profesionálních sportovců. Byl mezi nimi i cyklista Zdeněk Štybar.

Petr Fořt (69 let)

Ačkoliv z něj otec důstojník chtěl mít vojáka, absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK a začal se zabývat na Toxikologickém ústavu imunochemií. Díky pozdějšímu zaměření na sportovní fyziologii a biochemii se specializoval na výživu vrcholových sportovců - od fotbalistů a hokejistů až po cyklokrosaře a biatlonisty. V roce 1995 ho zlákala ke spolupráci vznikající firma pro profesionální sportovní výživu, kterou o pět let později opustil. Poté se soukromě věnoval výživovému poradenství. V roce 2011 vytvořil pro firmu Svět zdraví speciální program komplexní nutriční typologie a nyní připravuje jeho rozšíření. Je autorem více než 20 knih z oboru výživy. Podílí se i na televizním pořadu Pod pokličkou. Žije v Budějovicích. Z prvního manželství má dceru Petru (41), před osmi lety se mu narodila dcera Lea.

„Po ukončení studií na vysoké škole jsem se rovnou profesně dostal do kontaktu s medicínou díky práci v Toxikologickém ústavu pražské lékařské fakulty, kde jsem se zabýval imunochemií. Následně jsem se zaměřil na diagnostiku profesionálních sportovců, čili na sportovní fyziologii, a díky tomu jsem byl členem celé řady realizačních týmů našich reprezentantů,“ vysvětluje svou cestu k biochemii. Přiznává, že tehdy bylo ve výživě sportovců hodně amatérismu a vlastně se všichni učili za pochodu.

„Průšvih byl, že když se sportovcům nedařilo, říkali, že za to může výživa. Když jim to šlo, tak mi nikdo za rady na rameno poklepat nepřišel,“ přiznává. Deset let vyjížděl s týmem cyklokrosařů, zažil, jak Šimůnek starší často v honbě za cennými body přecházel angínu nebo virózy. Podobných příhod by Petr Fořt mohl vyprávět mnoho.

On ale raději žije v přítomnosti. Přesto zavzpomíná i na své podnikatelské začátky. Jako experta na sportovní výživu ho v roce 1995 oslovili dva mladí kluci z Moravy, aby se stal jejich společníkem v této oblasti.

„Jako první jsem do střední a jižní Evropy uvedl jednu z mimořádně zajímavých látek, známou pod názvem karnitin. Dokonce jsem o ní pro jejího světového výrobce napsal knihu. A vidíte - karnitin je dodnes hitem,“ poznamenává. Ze společné firmy po pěti letech kvůli rozdílným názorům odešel.

Na tu dobu vzpomíná nerad i z osobních důvodů. Tehdy mu totiž zemřela jedenáctiletá dcera z druhého manželství. „Byl jsem na dně a nevěděl, co budu dělat dál. Psal jsem knížky, radil lidem ve stravování, ale pořád jsem hledal nějaký další impulz. Naštěstí přišel.“

Byl zrovna pracovně ve Spojených státech v době, kdy vyšla kniha doktora Wolcotta o metabolických typech. Po pár letech se k tomu přidala nutrigenomika a epigenetika -a bylo jasno. Najednou bylo Petru Fořtovi jasné, proč někdo může jíst všechno, ale proč sacharidovému typu nedělá dobře tatarský biftek nebo proteinovému typu nezabere vysokosacharidová dieta.

„Došlo mi, že když využiji poznatky doktora Wolcotta a přidám k nim své zkušenosti a připojím specificky upravené systémy formulované tradiční čínskou medicínou a ajúrvédou, dokážu vytvořit program kompletní nutriční typologie,“ zaradoval se tehdy.

Správný životní styl musí dodržovat celá rodina

Bylo jasné, že k tomu bude potřebovat IT specialisty a finanční zázemí. Proto před pěti lety začal spolupracovat s firmou Svět zdraví. V průběhu té doby shromáždil poznatky o způsobu stravování a metabolických důsledcích od více než 10 tisíc klientů. Díky tomu může začít vytvářet mnohem dokonalejší verzi.

„Například velká část žen po mateřské dovolené nastoupí do zaměstnání a v důsledku toho se ocitne v trvalém stresu. Musí stíhat nejenom práci, ale také domácnost, rozvážení dětí do škol a na kroužky, nakupovat, vařit, uklízet. A tak je logické, že někde se musí ubrat,“ dodává s tím, že většinou se začne odbývat právě vaření.

Kvalitní jídlo nahrazuje mražená pizza či hranolky, což jsou jídla vydatně kalorická a přitom biologicky bezcenná. Rostoucí počet obézních dětí jeho tvrzení dává za pravdu.

„Všechny děti sedí nejenom celý den ve škole, ale také potom doma u počítače. Je to začarovaný kruh. Řešením je pouze správný životní styl celé rodiny,“ upozorňuje Fořt.

Vadí mu také, že se každou chvíli v médiích prezentuje nějaká nová zaručená dieta propagovaná nějakou celebritou, kterou hned většina žen musí vyzkoušet. Připomíná, že většina diet vychází z krátkodobého, specificky upraveného režimu stravování, po jehož ukončení logicky následuje jo-jo efekt.

Proto se snaží o vzdělávání v oblasti stravování nejen publikováním informací v knihách a časopisech, ale i osobním předáváním reálných doporučení.

Stál také u zrodu spolku Zdravě pro vás, který pořádá nejen konference pro odborníky, ale ve svém programu má také poradenství ve výživě a životním stylu.