Světoznámý fotograf Wolfgang Tillmans vystavuje do 27. prosince v...

Světoznámý fotograf Wolfgang Tillmans vystavuje do 27. prosince v českobudějovickém Domě umění. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Držitel výtvarného Oscara Wolfgang Tillmans vystavuje v Budějovicích

  • 0
Wolfgang Tillmans, držitel prestižního ocenění Turner Prize, má svou vůbec první výstavu v České republice. Do 27. prosince jsou jeho fotografie k vidění v českobudějovickém Domě umění.

Tillmans patří k nejvlivnějším a nejrespektovanějším fotografům současnosti. Navíc se stal v roce 2000 prvním „mimobritským“ držitelem prestižní ceny Turner Prize, takzvaného výtvarného Oscara.

Kolekci svých prací za posledních několik let vystavuje v Domě umění v Českých Budějovicích. Ve výběru jsou jeho intimní fotografie i snímky se společensko-politickým podtextem v různých formátech. Od obřích pláten po rozměry poštovní známky.

I když se v případě Českých Budějovic Tillmans prý trochu držel, i tak mohou být pro návštěvníky některé práce šokující. Například velký obraz pánského pozadí s přirozením.

„Fotím témata, která lidstvo přitahovala vždy. Snažím se dívat na svět beze strachu. Zajímá mě, proč se lidé třeba tohoto pohledu na pánské přirození bojí. Není na tom přece nic skandálního nebo něco, čeho bychom se měli bát. Vypadá takhle přece polovina lidstva. Chci si jenom hrát, to může být pro některé lidi ještě horší než samotné šokování,“ líčí sedmačtyřicetiletý německý umělec žijící dlouhá léta v Londýně.

V Rusku mu zavřeli výstavu

Zajímavý příběh přidává i k fotografii dvou gayů v klubu. „Obrázek z nočního podniku v Petrohradu je jen nevinnou momentkou. Když ale zjistíte, že je jedním z posledním dvou gay klubů ve městě, stává se ze soukromého politické téma,“ přemýšlí Tillmans, kterému právě v Petrohradu před časem policie předčasně zavřela výstavu na Queer Festu.

Do Čech přivezl také velkoformátový snímek mořských plodů s mouchou. Je v něm tolik detailů, že je ani lidský mozek nedokáže vstřebat. Abstraktní dílo Slabý signál zase zdálky vypadá jako černobílý rastr, ale zblízka už se objevují barvy.

Wolfgang Tillmans na sebe upozornil na počátku 90. let. Vedle muzeí a galerií začal využívat noviny, časopisy, pohlednice nebo plakáty. Tím se jeho tvorba dostala i k divákům, kteří běžně do galerií nechodí. Své snímky navíc kvůli většímu účinku tiskne v různých velikostech a materiálech.

„Musím procítit prostor galerie všemi smysly“

Je proslulý také tím, že si všechny své výstavy instaluje sám. „Musím vždy procítit prostor všemi smysly a nasát atmosféru. Po několik týdnů jsem studoval zmenšený model této galerie. Udělal jsem si přesnou představu o rozložení děl. S asistentem jsme skončili v sedm ráno v den vernisáže,“ říká Tillmans.

Podle kurátora Domu umění Michala Škody charakterizuje celé Tillmansovo dílo romantické chápání světa.

V jednom z textů k autorově výstavě v londýnské Serpentine Gallery uvádí výtvarný kritik Hans-Ubricht Obrist, že „Tillmans vyrostl v luteránském prostředí města Remscheid nedaleko Kolína nad Rýnem, a i když jeho dílo lze stěží popisovat jako nábožensky orientované, vyvolává silný a trvalý dojem jako dílo poznamenané zmizelými formami zbožnosti, morbidnosti a touhy po duchovnu“.

Českobudějovický Dům umění je otevřený denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavy je zdarma.