V tragikomedii Pravé poledne si zahráli Ondřej Veselý a Taťána Kupcová. | foto: MAFRA

Vítr v šatně. Z budějovického divadla odcházejí Veselý, Hruška i Volejník

  • 1
Z Jihočeského divadla mizí nejoblíbenější herci. Do stálého angažmá je přetáhlo pražské Divadlo pod Palmovkou. V Budějovicích už budou jen hostovat. Vedení činohry přebírá od ledna Jana Kališová.

Když vkročí Martin Hruška na scénu, diváci vědí, že během chvíle propuknou v řehot. Stejně tak dokáže okouzlit ve vypjaté dramatické situaci. Podobnými jistotami jsou Ondřej Veselý, Ondřej Volejník a Zdeněk Kupka. Hvězdy, kvůli kterým chodí lidé do divadla.

Od příští sezony už je však diváci v Českých Budějovicích uvidí mnohem méně. Oblíbené tváře budou v Jihočeském divadle pouze hostovat. Volejník, Veselý i Hruška nastupují do angažmá v pražském Divadle pod Palmovkou. Přetáhl je tam nový ředitel Michal Lang.

V Praze bude hrát i Kupka, který už v létě ukončil stálé působení na jihu Čech a vrátil se do rodného Liberce. A podle informací MF DNES se ještě minimálně jeden herec rozhoduje, zda zůstane. V činohře nyní působí deset kmenových herců a tři stálí hosté.

Ondřej Volejník si zahrál například v Macbethovi.

Zdeněk Kupka hraje v komedii Dekameron Bartolomea.

Martin Hruška s Teresou Brannou se představili ve hře Jak se vám líbí.

Pro Jihočeské divadlo je to zlom hned ze tří důvodů. "Jedná se o herecké ikony, které přitahovaly diváky. Jsou stejné generace a mezeru po nich nemůže divadlo nahradit z vlastních zdrojů," míní divadelní kritik Miroslav Crha.

Odchod uměleckého šéfa činohry Martina Glasera do Národního divadla v Brně je tak umocněný koncem nejlepších herců spojených s jeho érou. "Obava o další osud činohry je důvodná, neboť nová šéfka Jana Kališová ztrácí zásadní opory souboru a sehnat kvalitní, a pokud možno i atraktivní náhradníky, nebude snadné," podotýká Crha.

Jeho slova potvrzuje sama Kališová. Měla převzít skvěle sehraný soubor, a nyní může dostat ansámbl až o pět herců tenčí.

"Všichni jsou ve věkové kategorii, které říkáme 'středňák'. Herci v tomto věku jsou vesměs ženatí, mají děti a nechtějí se nastálo stěhovat. Obvolala jsem většinu známých a všichni mi slíbili s radostí hostování. Bez stálého angažmá se však soubor neobejde," říká Kališová.

Je možné, že sáhne po mladých hercích, kteří nedávno skončili školu, a vychová si na jihu novou silnou generaci. Vedení činohry přebírá už od 1. ledna. Původně měla nastupovat až v září 2014, ale vše urychlil přestup Glasera do Brna.

Na sezonu 2014/15 už má dramaturgický plán. Přiznává, že pod Glaserovým vedením činohra dosáhla vrcholu a na ní bude vydat se trochu jiným směrem, hledat příběhy a témata. "Samozřejmě zachováme i linii progresivních her, které dělal Martin s Olgou Šubrtovou," dodává Kališová.

Herci o angažmá v Praze přemýšleli už od jara. Původně tam měli jen hostovat. Veselý s Hruškou však s Palmovkou podepíší smlouvy na plný pracovní poměr.

"Rozhodl jsem se, že potřebuji zkusit po dvaceti letech něco nového. Budu se tu dál objevovat v některých hrách a třeba se po dvou letech s pokorou vrátím," líčí Hruška. Do Prahy chce dojíždět. Má dvě malé děti. Všichni odcházející herci ještě dohrají tuto sezonu.

Podobně velké zemětřesení zažilo Jihočeské divadlo naposledy v roce 2009, kdy dostalo výpověď devět tanečníků baletu. S příchodem uměleckého šéfa Attily Egerháziho pak přišly nové tváře převážně z Maďarska.