Dřevěné chatky v kempu pocházejí ze 70. let. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Konec starých časů. Kemp u Lipna ustoupí areálu s bazénem a saunami

  • 2
Autokemp Liptov u Lipenské přehrady v Horní Plané hostí v této sezoně poslední návštěvníky. Po 45 letech provozu ustoupí jeho jednoduchá přízemní budova s malou recepcí, zavřeným občerstvením, čistými sprchami, záchody, kuchyňkou a 30 chatkami modernímu wellness centru.

Radnice prodejem kempu vychází vstříc zájmu místních obyvatel i turistů o krytý bazén spojený se sportovním a relaxačním zázemím. Zároveň se zbaví dosluhujícího areálu, do jehož modernizace by musela investovat desítky milionů.

Horní Planá vlastní tři kempy: Jenišov, karavan kemp a autokemp Liptov. Ten je z roku 1969 - dvacet chatek pochází z tohoto roku, dalších deset je ze 70. let. Jejich stav tomu odpovídá.

"Spočítali jsme, že kdybychom je měli obnovit tak, aby vyhovovaly dnešním potřebám, museli bychom do nich investovat bez inženýrských sítí kolem 500 či 600 tisíc na jednu chatku. Když připočteme nutné sítě, rozvody a další nezbytné náklady, dostáváme se na sumu kolem 30 milionů korun. Tu město nemůže do takového zařízení investovat, protože se mu nevrátí zpátky," uvedl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Chatkový kemp se nevyplácí

V chatkách stojících na betonových základech je předsíňka, dvě široké palandy nad sebou, místo na sezení, pár polic na zdi a lednička. Do jedné se vejdou čtyři lidi. V travnatém areálu jsou i místa na karavany, ale ta jsou prázdná. Kemp Liptov totiž není přímo u vody, takže turisté s karavany přejedou o 500 metrů dál do karavan kempu, který je přímo u pláže.

Radnice vložila po 15 milionech korun do vylepšení karavan kempu a do Jenišova, o které mají nájemci zájem, a peníze se městu vrací zpátky. Chatkový kemp se však městu nevyplácí.

V kempu je 30 chatek, recepce, zavřené občerstvení, čisté sprchy a záchody.

Kemp Liptov funguje u Lipna 45 let. Letošní sezoa je poslední.

Na jednu noc se v kempu zastavil Jakub Bóna s přítelkyní Danielou.

Pronajímá se špatně a peníze z nájmu se nevrací zpátky do městské kasy. Horní Planá dává ročně do údržby všech svých kempů zhruba 300 tisíc a tři připadají jejím zastupitelům moc.

"Ve správním území města máme celkem osm kempů a dalších šest je na území sousední Černé. Dneska už jsou ceny natolik srovnané s penziony, že lidi spíš volí, jestli jet s karavanem, nebo pod střechu. Většina lidí jezdí pod střechu a my máme obsazené skoro všechny kapacity, ale kempy jsou poloprázdné. Proto nezbývá, než jeden zrušit," objasnil Hůlka.

"Už to měli dávno zbourat"

A co na to říkají samotní návštěvníci kempu? Jejich názory se různí - někoho ubytování v chatce vyděsilo, další jsou z plánovaného zrušení kempu rozčarovaní.

"Brali jsme to jen jako východisko z nouze. Přijeli jsme si užít Lipno na čtyři noci a chtěli do penzionu. Jenže navečer už jsme nic nesehnali a museli přespat tady. Jsme z toho naprosto zděšení, už to měli dávno zbourat," řekl 22letý vysokoškolák Jakub Bóna z Rychnova nad Kněžnou.

Naopak čtyřčlenná rodina Brhlíkova z Kolína se s kempem loučila s nostalgií. "Chatičky jsou sice zastaralé, ale nám to nevadí. Nejsme nároční, sociální zařízení je tu slušné, když nechcete do restaurace, můžete si uvařit v kuchyňce. Líbilo se nám tu, máme rádi klid a pohodu, které tu jsou," poznamenal 45letý skladník Martin Brhlík.

Majitelem vybavení kempu Liptov i pozemků už je mezinárodní sdružení, které má podle smlouvy s radnicí rok a půl na získání stavebního povolení a další tři roky na stavbu dvoupodlažního wellness centra a 25 ubytovacích objektů o velikosti větších rodinných domů.

V přízemí bezbariérového wellness bude bazén s toboganem, chrliči, vířivkou a bufet se stoly uvnitř i na terase, v podkroví tři sauny a prostorné fitness.