Požár pivovaru v Jindřichově Hradci

Požár pivovaru v Jindřichově Hradci | foto: HZS Jihočeského kraje

Pivovar, který shořel kvůli hlouposti kluků, se má změnit na muzeum

  • 0
Dům s lákavým číslem popisným 2/I v Jindřichově Hradci je národní kulturní památkou. Od září 2011, kdy zdejší pivovar z hlouposti zapálili tři nezletilí kluci, však chátrá. Stavební firma RBB Invest, jež objekt vlastní, nyní žádá na opravu grant z ministerského programu.

O tom, zda peníze získá, by mělo být rozhodnuto v září. „Myslím, že máme šanci dotaci získat. Přeci jen je pivovar národní kulturní památkou," říká majitel RBB Invest Tomáš Blábolil.

Peníze, které by mohly pomoci vyhořelou ruinu opravit, mají podobné podmínky jako dotace na opravy sousedního Domu gobelínů nebo části Muzea fotografie. „Plánujeme, že bychom v pivovaru vytvořili galerii a muzeum stavitele a architekta Baltazara Maggiho," dodal Blábolil. Italský stavitel působil koncem 16. století nejen na hradě v Jindřichově Hradci, ale také třeba v Českém Krumlově, kde pracoval pro Viléma Rožmberka.

Jistou spolupráci by nově vznikajícímu muzeu nabídla také radnice. „Město bylo požádáno, aby v rámci této žádosti fungovalo jako partner. Jedná se o partnerství při činnosti muzea, tedy muzeum bychom propagovali, získávali mu návštěvníky a tak dále," sdělil starosta Stanislav Mrvka (ČSSD).

Místním vyhořelá zřícenina vadí

Je jasné, že vyhořelá zřícenina vadí všem, místním o trochu více než turistům, kteří si ji prohlížejí. Takového názoru je i Blábolil.

„Je to ostuda Hradce. Samozřejmě stavbu nějak udržujeme, ale bohužel nám v tom požáru v roce 2011 společně s pivovarským komplexem pomyslně shořel také projekt za téměř miliardu korun," tvrdí Blábolil, který na podzim bude kandidovat za ODS na starostu.

Původně v areálu pivovaru mělo vzniknout relaxační centrum, po požáru však začaly zaznívat nápady na obnovení pivovarnické tradice. Jindřichohradecký pivovar patřil k nejstarším na českém území. Pod jeho střechou pivo vařili už v 15. století. Fungoval ještě před půlstoletím, pak výrobu definitivně zastavili.

Dnes je budova pivovaru smutnou a očouzenou připomínkou své někdejší tváře. Před třemi roky ji zapálili tři školáci, kteří měli uvnitř budovy bunkr. Rozdělali si oheň ve dvou kbelících, které pak vysypali a špatně uhasili žhavý popel.

Od uhlíků se vznítily papírové kartony na podlaze bunkru. Z toho pak oheň prohořel dřevěným stropem na půdu a shořela velká část střešní konstrukce pivovaru. Škoda se vyšplhala na milion korun.

„Pokud by se budova dala opravit za patnáct dvacet milionů, tak bychom to udělali sami a rychle. Teď si to ale vyžádá mnohem víc prostředků i sil," dodává Blábolil.

Podle starosty Mrvky je dobře, že se kolem pivovaru začíná něco dít. „A není podle mě vůbec důležité, kdo peníze z grantu získá, jestli město, nebo soukromý majitel. Ve výsledku peníze putují stejně do města," říká. Spolupráci soukromého investora s městem už částečně posvětili radní na svém mimořádném jednání začátkem července.

Muzeum Baltazara Maggiho z Arogna, které by v případě získání dotace v části pivovaru mělo vzniknout, by se zřejmě soustředilo na život a jihočeskou tvorbu významného italského architekta. Jeho dílo v Hradci je k vidění dodnes například v podobě rondelu, hudebního pavilonu v areálu hradu a zámku.