Hygienici upozornili, že z výměníkové stanice Teplárny České Budějovice v Plzeňské ulici vytéká teplá voda, obsahující nadměrné množství bakterie legionelly. (Ulistrační foto)

Hygienici upozornili, že z výměníkové stanice Teplárny České Budějovice v Plzeňské ulici vytéká teplá voda, obsahující nadměrné množství bakterie legionelly. (Ulistrační foto) | foto: Radek Cihla, MF DNES

Z výměníku v Budějovicích k lidem proudí bakterie legionelly

  • 1
Hygienici při kontrole zjistili, že z výměníkové stanice Teplárny České Budějovice v Plzeňské ulici vytéká teplá voda obsahující nadměrné množství bakterie legionelly. Teplárnu vyzvali k urychlené nápravě, bakterie se mohou dostat ke stovkám lidí.

Legionella pneumophila je původcem legionelózy, která může způsobit těžší zápal plic nebo postihnout horní cesty dýchací takzvanou Pontiatickou horečkou.  Podle českobudějovických hygieniků je ale riziko vážného onemocnění nízké.

Jak informovala Teplárna České Budějovice ve své oficiální zprávě,  ve zmíněné výměníkové stanici začala zahřívat zásobníky teplé vody na teplotu 65 stupňů Celsia, která garantuje tepelnou dezinfekci systému. Toto přehřátí potrvá 8 hodin a bude se pravidelně opakovat až do 11. června. Tento den, tedy v pondělí, bude i kompletně dezinfikováno zařízení výměníkové stanice v Plzeňské ulici.

"Z výsledků analýz odebraných vzorků, které jsme ve čtvrtek obdrželi od zdravotního ústavu, lze předpokládat, že bakterií Legionella pneumophila jsou kolonizovány rozvody teplé vody včetně vratných větví a včetně jednotlivých odboček a zařizovacích předmětů, tedy vodovodních a sprchových baterií. Přítomnost bakterie Legionella pneumophila v systému studené vody zjištěna nebyla," vysvětluje ředitel krajských hygieniků Zdeněk Velikovský.

Legionella pneumophila

Bakterie, která žije a množí se ve vodním prostředí při optimální teplotě 25 až 50 stupňů Celsia. Obvykle žije v tzv. mrtvých koutech potrubí nebo pod úsadami na vnitřních stěnách potrubí nebo zásobníků, které se vytvářejí z oxidů železa a vodního kamene. Nebezpečím pro člověka je vdechnutí aerosolu kontaminované vody například při sprchování.

"Vzhledem k tomu, že je na výměníkovou stanici napojena řada objektů s různými vlastníky, doporučujeme odběratelům i přesto, že stávající situace nedosahuje vysoké míry rizika, aby postupovali podle instrukcí zveřejněných na webových stránkách KHS Jihočeského kraje khscb.cz v textu Legionelóza a její prevence," informoval Zdeněk Velikovský.

Jaká lze použít protiopatření

Hygienici doporučují před sprchováním odpustit vodu, vyčistit filtry před vodoměry, dostatečně tepelně izolovat potrubí teplé vody proti ochlazení a sálání tepla směrem k potrubí studené vody, zajistit dostatečnou cirkulaci teplé vody s vyloučením takzvaných mrtvých koutů potrubí a pravidelně odkalovat zásobníky teplé vody.