Velká voda protrhla stavební hráz rekonstruované nádrže Jordán v Táboře. (2.

Velká voda protrhla stavební hráz rekonstruované nádrže Jordán v Táboře. (2. června 2013) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Za protrženou hráz Jordánu dostaly firmy pokutu, vinu ale odmítají

  • 0
Pokutu čtvrt milionu korun dostaly firmy Daich, Metrostav a Zvánovec, které odbahňují vodní nádrž Jordán v Táboře. Sankci jim uložila Česká inspekce životního prostředí, která vyšetřovala protržení provizorní hráze rybníka na konci loňského roku. Firmy ale s pokutou nesouhlasí a podaly odvolání.

Co přesně bylo špatně, ale zatím inspekce nezveřejnila. Podle informací MF DNES firmy postihuje za chyby v dokumentaci k hrázi.

"Rozhodnutí nenabylo právní moci, a proto k němu neposkytujeme žádné informace. Nicméně, nyní se firmy odvolaly, a proto předáme jejich námitky na ministerstvo životního prostředí, které rozhodne," řekl František Coufal, inspektor České inspekce životního prostředí.

Společnosti od začátku odmítají, že by hráz postavily špatně. Podle nich se protrhla kvůli mimořádnému přívalu vody na konci roku, a nikoliv proto, že byla postavená špatně.

Projektový manažer Daichu Josef Kubík zdůvodnil, že firmy se odvolaly proto, že odborný posudek na stavbu hráze neprokázal jejich pochybení.

Respektovaný soudní znalec v oblasti statiky Jiří Samec však tvrdí, že hráz byla nekvalitně postavená, a proto praskla. Viděl ji bezprostředně po prosincové havárii.

"Z hráze koukaly ocelové larseny doslova halabala na všechny strany. To znamená, že nebyly ani pořádně ve dně. Přitom platí, že minimálně délku, kterou mají ode dna, mají i do země, aby měly význam. Hmotnost hráze byla jednoznačně malá, proto ji voda protrhla. To vše se dá spočítat. I to, jaké budou předpokládané srážky v povodí, údaje mají meteorologové, dá se zjistit i hydrostatický tlak na hráz," podotkl stavební inženýr a projektant.

Uhynulo šestnáct tun ryb

Město nyní čeká na výsledek odvolání firem proti rozhodnutí a pokutě od České inspekce životního prostředí. Starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 ale v úterý zopakoval, že město nebude platit škody, které při protržení hráze vznikly. Uhynulo například šestnáct tun ryb a bahno poškodilo i soukromou vodní elektrárnu na řece Lužnici.

"Až si přečteme definitivní rozhodnutí, pak k tomu zaujmeme stanovisko a jsme připraveni být prostředníky mezi poškozenými a stavebními firmami," komentoval Fišer.

Podnikatel Vítězslav Veselý, který elektrárnu provozuje, vyčíslil škody na dva miliony korun. Čeká, kdo je nyní uhradí. Turbíny poškodilo bahno, které se valilo vypouštěcí štolou Jordánu do Tismenického potoka a následně do Lužnice. "Ozvala se mi pojišťovna firem, že nahlásily škodnou událost. Zatím ale vyčkávám, nikdo mi ještě nic neuhradil," řekl Veselý.

Firmy odbahňují nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě zhruba rok. Na dně leží 250 tisíc kubíků bahna, které je místy kontaminované i arsenem a těžkými kovy. Odbahnění vyjde na 460 milionů korun.

Provizorní hráz měla předělovat Jordán na dvě poloviny. V suché části pak měla pracovat těžká technika a odvážet bláto. Radnice nyní vypustila nádrž celou, hráz se protrhla už dvakrát.