Rekultivovaná část bývalého úpravny uranové rudy v Mydlovarech

Rekultivovaná část bývalého úpravny uranové rudy v Mydlovarech | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Za stovky milionů se úpravna uranu u Mydlovar mění na zelenou oázu

  • 1
Bývalá úpravna uranových rud MAPE v Mydlovarech na Českobudějovicku prochází postupnou úpravou za stovky milionů korun. Na místě, kde stávaly budovy zamořené radioaktivitou, už je travnatá louka. Odborná firma zabezpečila i jedno z odkališť, další bude hotové na konci roku.

Areál o rozloze 285 hektarů u Mydlovar na Českobudějovicku je označován za jednu z nejhorších ekologických zátěží v zemi. Po zpracování uranové horniny zůstalo v soustavě odkališť na 36 milionů tun nebezpečných kalů.

"Momentálně se podařilo dokončit práce na kalojemu D a také na místě dnes už bývalých budov. To je celkem 48 hektarů. Práce trvaly dva roky a stály 652 milionů korun," řekl ředitel příbramského závodu státního podniku Diamo Václav Plojhar.

Historické snímky budov bývalého areálu úpravny uranu MAPE nedaleko Mydlovar...
Historické snímky budov bývalého areálu úpravny uranu MAPE nedaleko Mydlovar...

Historické snímky zamořených budov bývalé úpravny budov, na jejichž místě už je nyní zelená louka

Technici zlikvidovali například vědeckotechnický park či mlýnici, jejichž budovy byly zamořeny radionuklidy. Srovnány se zemí byly také náspy, ocelové haly, různé nádrže či koleje. "Bylo to okolo 120 tisíc kubíků nebezpečného odpadu," vypočítal ředitel Diama Jiří Jež.

Jedna z dosud nerekultivovaných nádrží

Navíc nákladní auta do areálu navezla na 220 tisíc kubíků materiálu, který nebezpečná odkaliště od okolní přírody bezpečně zaizoluje. Minimální životnost ochranných vrstev je 200 let.

V budoucnu by tedy nikdo neměl poznat, jak velký podnik u Mydlovar stál. "Místo budov vyroste les, kde byly kalojemy, vysejeme trávu. Podle předpisů se bude okolí pět let sledovat. Pak si tu možná obce časem vybudují třeba golfové hřiště," poznamenal Jež.

MAPE Mydlovary

Areál bývalé chemické úpravny uranové rudy, jejíž součástí je 286 ha uranových odkališť, která představují jednu z nejzávažnějších ekologických zátěží v celé České republice.

Uranová ruda se v Mydlovarech ani v jejich okolí nikdy netěžila, byla sem přivážena z různých dolů Československa i ze zemí bývalé RVHP a procházela loužením pomocí chemických látek.

Zabezpečení a úpravy celého areálu, jehož provoz skončil v roce 1991, by podle něj mohly být hotové za deset let. Původně se přitom počítalo s termínem 2030. Velká část odkališť sice na  na ještě čeká, práce ale pomáhají urychlit dotace z Evropské unie.

"Momentálně připravujeme projekt, který by nám mohl přinést dalších 800 milionů," dodal Jež.

Lépe žít se bude i lidem z okolních obcí. Už na podzim má být totiž dokončený silniční obchvat Olešníka. Plně naložená nákladní auta se tak nebudou muset proplétat přes Mydlovary a Dívčice. Jejich obyvatelé už dříve proti velké zátěži a nadměrnému hluku protestovali.

"Firma slíbila, že se vynasnaží následky zmínit, ale určitě to není ideální. Obchvat nám významně ulehčí život. Důležité je, aby se MAPE konečně dodělalo a nebyla tu žádná radioaktivita," zdůraznil starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.

Mydlovary

Mydlovary