Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zájem o aktivní zálohy je rekordní. Uchazeče nově láká i vyšší odměna

  • 7
Dvakrát více Jihočechů než loni se hlásí do aktivních záloh. Dobrovolnická jednotka armády pomáhá při povodních či při jiných výjimečných situacích. A v případě potřeby při obraně státu.

Nyní v jižních Čechách slouží několik stovek „záložáků“. Jejich počet by měl v následujících letech stoupnout až na tisícovku.

„Již od podzimu roku 2015 se zvýšil zájem o zařazení do aktivní zálohy, nárůst je přibližně o dvě stě procent,“ potvrdil praporčík Josef Štěpánek z Krajského vojenského velitelství Armády ČR v Českých Budějovicích.

Aktivní záloha

Je cvičena k posílení obrany státu proti vnějšímu napadení. Je možné ji nasadit jako další složku integrovaného záchranného systému, třeba pomáhají hasičům při povodních nebo jako posílení hlídek policie. K tomu jsou aktivní zálohy využívány nejčastěji.

Zájem roste i mezi ženami. „Jedná se zejména studentky vysokých škol, ale v několika případech se přihlásily i ženy v produktivním věku, zvláště s profesí příbuznou té vojenské - jako jsou bezpečnostní agentury či městská policie,“ doplnil Štěpánek.

Do aktivních záloh se nedostane každý. Přijímací podmínky jsou poměrně tvrdé, je třeba být v dobré fyzické kondici a splňovat i další požadavky. „Podle stávajících podmínek je úspěšnost přijímacího řízení přibližně 60 procent, neúspěšní žadatelé mají problém hlavně se zdravotním stavem nebo trestní bezúhonností,“ poukázal Štěpánek.

A kdo se k zálohám dostane, musí být připraven na to, že se nejedná o žádné setkávání army nadšenců, ale tvrdý vojenský dril. Příslušníci aktivní zálohy musí jezdit na pravidelná cvičení, která zaberou čtyři týdny v roce. Zpravidla je jedno na jaře a jedno na podzim. Nově zařazení příslušníci záloh, kteří jsou bez vojenského výcviku, musí v prvním roce absolvovat základní výcvik v délce šest týdnů.

Hlásí se stále více mladých, kteří vojenskou službu nezažili

Mezi „záložáky“ je spousta vysloužilých vojáků, kteří se s armádou nechtějí definitivně rozloučit. Jedním z nich je i kapitán Jiří Váchal, který nyní působí jako zástupce velitele Pěší roty aktivních záloh brigádního generála Františka Vávry České Budějovice.

„V aktivní záloze jsem již od roku 2005, předtím jsem byl vojákem z povolání. Když jsem se dozvěděl o možnosti udržovat si a zdokonalovat svůj vojenský výcvik v aktivních zálohách, neváhal jsem a přihlásil se. Stejně jako ostatní i mě motivuje zejména možnost být připraven k obraně vlasti a pomoc spoluobčanům. Těší mě, že nově zaváděné zákony zvyšují zájem lidí o vstup do aktivních záloh, a tím celkové povědomí o armádě. Jako příslušník velitelského sboru rád předám své zkušenosti a znalosti nově příchozím aktivním záložníkům,“ vysvětlil svou motivaci Váchal.

V poslední době se ovšem k zálohám hlásí stále více mladých lidí, kteří vojenskou službu nezažili. Zvláště pro vysokoškoláky je služba v armádě často atraktivní.

„Zvažoval jsem to už dřív, ale podmínkou je dokončené středoškolské vzdělání. Teď jsem odmaturoval, takže plánuju se přihlásit. O vojenství se zajímám dlouhou dobu, láká mě naučit se ovládat zbraně a mít vojenský výcvik,“ popisuje 19letý Tomáš Tachecí, který odmaturoval na Gymnáziu J. V. Jirsíka v Budějovicích a nyní se chystá na studium oboru bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě.

Aktivní vojenské zálohy Moravskoslezského kraje cvičily na letišti v Mošnově s...
Aktivní vojenské zálohy Moravskoslezského kraje cvičily na letišti v Mošnově s...

Cvičení aktivních záloh.

Armáda očekává, že od léta se zájem lidí ještě zvýší. V platnost vejde nový zákon o aktivních zálohách, který přináší několik novinek. Nejvíc přitáhne zvýšení odměn - z šesti tisíc korun ročně na 18 tisíc.

„Již dnes se někteří občané ptají na zařazení do aktivních záloh podle nových podmínek po nabytí účinnosti nového zákona,“ poukázal Štěpánek.

Mění se i další věci, například dosud dostávají členové armádních záloh za dny cvičení takzvané refundace, tedy část ušlého zisku ze svého aktuálního zaměstnání, od července budou dostávat peníze stejné jako regulérní člen armády.

Výhodnější by také měla být situace pro zaměstnavatele. Protože dosud mnohé členy záloh odrazovala časová náročnost, kterou zaměstnavatelé často neviděli příliš rádi. Řada členů tak po třech letech, což je doba, na kterou se podepisuje smlouva, u záloh skončila. Zaměstnavatelé ale nyní mohou žádat o peněžní podporu za své pracovníky, kteří jsou na cvičeních.

V kraji je několik jednotek aktivních záloh - v Budějovicích spadá pod krajské velitelství armády, jsou také u posádek v Jindřichově Hradci, Táboře, Bechyni a Strakonicích.