Ilustrační

Ilustrační | foto: Archiv MAFRA

Gerberu opustili kuřáci. Majitel hlásí propad tržeb o třicet procent

  • 14
Restaurace, kavárny a bary mají za sebou první měsíc protikuřáckého zákona. Městská policie kvůli tomu řeší pravidelně rušení nočního klidu. Někteří restauratéři hlásí nižší tržby a bojí se zimy.

Na ulici postává před restaurací hlouček klábosících kuřáků se sklenkou v ruce. Jeden z nich cigaretu odhodí na chodník. Po pár minutách se přidá i zbytek skupiny a vrací se dovnitř. Na jiném místě se plní předzahrádky, ze kterých stoupá cigaretový kouř. Tak nyní vypadá většina letních večerů v centrech města.

Protikuřácký zákon, který platí od 31. května, vyhnal kuřáky ven z barů, restaurací a kaváren. A přidělává práci strážníkům. Městská policie v Českých Budějovicích hned první noc vyjížděla k 11 případům, kdy si lidé v okolí hospody stěžovali na hluk.

„Nejvíce stížností na rušení nočního klidu jsme měli ze začátku června. Postupně se to uklidňuje a teď jezdíme spíše nárazové, nejčastěji dostáváme oznámení během středy, pátků a sobot,“ sdělil mluvčí strážníků David Štýfal.

Kuřákům hrozí pokuta deset tisíc korun

Obvykle žádná pokuta ani nepadne. „Jakmile strážníci přijedou, všichni cigaretu okamžitě típnou a odejdou dovnitř. Z našeho pohledu tam pak vlastně k ničemu nedochází,“ dodal Štýfal.

Dosud mohli městští policisté udělit neposlušným kuřákům maximálně až pětitisícovou pokutu, od prvního července už podle novely přestupkového zákona hrozí pokuta deset tisíc korun.

Budějovičtí strážníci ještě nemuseli řešit situaci, kdy by si někdo zapálil v podniku. Je to především zodpovědnost provozovatelů, kteří jsou povinni vyzvat hosta, aby cigaretu típl. S neukázněnými hosty se většina českobudějovických hospodských a barmanů nesetkala, zato pokles tržeb už pociťují.

Kvůli zákazu kouření zavřeli a hledají nové prostory

„Odliv zákazníků vnímáme, tržby klesly o 30 procent. Zákazníci musí na cigaretu daleko přes chodbu ven. Přes den sice lidé chodí na obědy pořád stejně, ale večer je skoro prázdno. Jak to bude v zimě, na to popravdě raději ani nemyslím,“ přiznal Lukáš Ašenbryl, majitel restaurace Gerbera.

Méně zákazníků začalo od června chodit také do hostince Havlíček v Čechově ulici. Kuřáci tu postávají u silnice a nemají se kam schovat. Sem tam se stane, že odejdou bez placení. To se ale podle provozovatele Jana Dlouhého stávalo i předtím.

Na hlavním náměstí zavřel kvůli protikuřáckému zákonu bar Hnízdo, který sídlil ve sklepení.

„Hosté chodili kouřit buď do podloubí, anebo přímo na náměstí a to nedělalo dobrotu. Hledáme teď s majitelem jiné prostory,“ vysvětlil Dlouhý, který má na starosti ještě hostinec Na Spojce, kam dřív chodilo plno kuřáků. Známý podnik ale o hosty nepřišel.

„Naopak k nám začalo chodit více žen, kterým předtím vadil nikotinový odér. Návštěvnost se tak zvedla asi o dvacet procent. Na dvorku jsme zřídili zahrádku a ta je teď plná. I tak chodí kuřáci před hospodu. Aby v zimě nezmrzli, chceme jim pořídit plynovou lampu,“ svěřil se s plány Dlouhý.

„Nedávno jsme jeden z popelníků našli hozený v řece“

Když sem přijde neodbytný host a chce si zapálit, může tak učinit v salonku, který speciálně pro tyto účely v hostincích Na Spojce i v Havlíčkovi zřídili.

„Kdo trvá na kouření, tak mu pronajmeme salonek, kde ale neobsluhujeme. Zájemce podepíše smlouvu, že ví o zákazu, a může tam být. Ale nakonec to není tak využívané, jak jsme předpokládali,“ podotkl Dlouhý.

Pokud majitele a provozovatele hospod netrápí úbytek zákazníků, stěžují si na větší nepořádek před podnikem.

„Nedopalky jsou všude před restaurací. Ačkoliv máme u obou vchodů popelníky, každé ráno to uklízíme. Nedávno jsme jeden z popelníků našli hozený v řece. Ven navíc chodí hosté se skleničkami, což moc nevítáme. Jsou to takové zdánlivé maličkosti, ale nepříjemné,“ popsal provozní Marek Kolouch z Potrefené husy v České ulici.

Kouřit se tady zatím dá i na letní terase. Tu chtějí v chladnějších měsících nechat otevřenou pro kuřáky, ale bez obsluhy.